Gerdab.IR | گرداب

طرح جدید سنای آمریکا برای شکستن انحصارطلبی غول‌های فناوری

طرح جدید سنای آمریکا برای شکستن انحصارطلبی غول‌های فناوری
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۴۰۰

تعدادی از سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه روز گذشته طرحی را ارائه کردند که بر اساس آن غول های فناوری نمی توانند به نفع تولیدات و خدمات خود انحصارگری کنند.

به گزارش گرداب، این قانون با هدف مقابله با انحصارطلبی آمازون، گوگل، اپل، مایکروسافت و دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری و جلوگیری از بازاریابی شرکت‌های کوچک‌تر و به خطر افتادن کسب و کار‌های آن‌ها وضع شده است.

در واقع این طرح قدرت فزاینده فیس بوک، اپل و گوگل را مهار خواهد کرد. تا به حال پیشنهادات زیادی با همین هدف ارائه شده، اما هیچ یک به قانون تبدیل نشده است. بر اساس پیشنهاد امی کلوبوچار و چاک گرسلی پلتفرم‌های مذکور نمی‌توانند شرکت‌های ثالث را مجبور به خرید کالا و خدمات خود کرده و نتایج جستجو را به نفع خود دستکاری کنند.

پیش از این کنگره نیز به این طرح روی خوش نشان داده بود. آمازون در واکنش به این موضوع با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این طرح در صورت قانونی شدن "به مصرف کنندگان و بیش از نیم میلیون شغل کوچک و متوسط در آمریکا که از طریق فروشگاه آمازون فعالیت می‌کنند آسیب می‌رساند و بیش از ۱ میلیون شغل ایجاد شده را در معرض خطر قرار می‌دهد. گوگل هم مدعی شده تصویب چنین طرحی ارائه خدمات رایگان توسط این شرکت را دشوار خواهد کرد.

منبع: ایسنا