Gerdab.IR | گرداب

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰

این حملات آنچنان گسترده بوده که همه ۴۳۰۰ پمپ بنزین و جایگاه سوخت در کشور دچار اختلال شدند. نظر نهایی در مورد این حمله سایبری ۷ و یا ۱۰ روز آینده اعلام خواهد شد

به گزارش گرداب، "سید ابوالحسن فیروز آبادی"دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: اختلال در سیستم‌های چهار هزار و ۳۰۰ جایگاه سوخت رسانی کشور ناشی از یک حمله گسترده سایبری بود که هم اکنون مهار شد و امیدواریم تا فردا تمام جایگاه‌های سوخت به وضعیت عادی بر گردند.

 فیروزآبادی سه شنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: همانطور که در اطلاعیه این مرکز آمده است حمله سایبری به ما گزارش شده و هم اکنون کارشناسان فضای مجازی سرگرم بررسی این حملات هستند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور یادآور شد: این حملات آنچنان گسترده بوده که همه ۴۳۰۰ پمپ بنزین و جایگاه سوخت در کشور دچار اختلال شدند.

وی با بیان اینکه نظر نهایی در مورد این حمله سایبری ۷ و یا ۱۰ روز آینده اعلام خواهد شد، گفت: احتمال دارد این حمله نیز همانند حمله سایبری به سیستم‌های راه آهن جمهوری اسلامی ایران از طریق خارج از کشور انجام شده باشد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور خاطر نشان کرد: سازمان‌ها و نهاد‌ها مسئول حملات سایبری به سیستم‌های و سامانه‌های خود هستند و هرگونه برطرف کردن اختلال در سیستم‌ها زمان بر هستند و باید سیستم‌ها از لحاظ آسیب پذیری شامل پدافند غیرعامل شوند.

وی گفت: سامانه سوخت رسانی خاص کشور ما است و مدیران برای حفظ امنیت این سامانه‌ها و سیستم‌ها باید حساسیت زیادی داشته باشند و امیدواریم که مسئولان بخصوص در حوزه بانکی، ارتباطی، سوخت رسانی و حمل ونقل به امنیت سامانه‌های مربوطه توجه جدی داشته باشند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد: هر چند که هم اکنون این حمله سایبری مهار شده است، اما این مساله مشکلات زیادی را به وجود آورد و امیدواریم تا فردا تمام جایگاه‌های سوخت به وضعیت عادی بر گردند.

«مسعود رضایی» مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این برنامه گفت: سامانه سوخت رسانی همواره به صورت مستمر پایش می‌شود و مطمئن هستیم که یک اختلال در سیستم سوخت رسانی کشور به وجود آمده که ممکن است ناشی از یک حمله سایبری باشد.

وی گفت: تاکنون ۳ یا ۴ بار شاهد این حملات سایبری در سیستم‌های توزیع سوخت بوده ایم، اما چون در ساعات ۲ یا ۳ بامداد انجام شده تا صبح توانسته ایم اختلال را برطرف کنیم، اما این دفعه اختلال در نظام توزیع سوخت ظهر اتفاق افتاد و این مشکلاتی را به وجود آورد.

مدیرسامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه هم اکنون ۲۷ میلیون کارت سوخت فعال در دست مردم است، اظهار داشت: هنوز ما به منشا این اتفاق نرسیده ایم، اما علت بروز این اختلال در دست بررسی است.

وی تاکید کرد: بلافاصله با بروز این اختلال با اجرای طرح مدیریت بحران احیای جایگاه‌های سوخت آغاز شد و تاکنون در بسیاری از استان‌ها ۶۰ درصد جایگاه‌ها و حتی در برخی استان‌ها تا ۹۰ درصد جایگاه‌های سوخت رسانی احیا شده است.

مدیرسامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: موجودی بنزین در کارت سوخت‌ها که در دست مردم است به هیچ عنوان پاک نشده و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

حمله سایبری به سامانه سوخت گیری در پمپ بنزین باعث ایجاد اختلال و وقفه در عرضه سوخت رسانی پمپ بنزین‌های کشور شد و با تلاش کارشناسان حوزه مجازی پس از اطلاع از این حمله سایبری عصر سه شنبه فعالیت تعدادی از پمپ بنزین‌ها در کشور از سر گرفته شد و جزئیات این حمله سایبری و منشاء آن نیز در دست بررسی است.

منبع: ایرنا