Gerdab.IR | گرداب

تهدیدات هوشمند، مهمترین چالش شهرهای آینده

تهدیدات هوشمند، مهمترین چالش شهرهای آینده
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۴۰۰

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در جهان امروز مهندسی پدافند غیرعامل باید در ذات برنامه‌های توسعه شهری نهادینه شود تا میزان آسیب‌ تهدیدات سایبری کاهش یابد.

به گزارش گرداب، چهارهمین همایش ملی پدافند شهری به میزبانی وزارت راه و شهرسازی و با حضور سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، رستم قاسمی؛ وزیر راه و شهرسازی، شهرام آدم‌نژاد؛ معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و مهدی جمالی‌نژاد؛ معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اسدالله کریمی؛ معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از مدیران و معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

سردار جلالی در این مراسم که مدیران شهرداری‌ها و شورا‌های اسلامی شهر و روستا نیز به صورت ارتباط تصویری میهمان آن بودند، ضمن تقدیر از اقدامات وزیر راه و شهرسازی در اهتمام به امر پدافند غیرعامل قاسمی را مجری طرح‌های بسیار زیادی در حوزه پدافند غیرعامل در بخش‌های کشوری و لشکری و سردار سازندگی پدافند غیرعامل نامید و اظهار داشت: در پدافند شهری، با ۴ کلید واژه؛ ارزیابی و طبقه‌بندی دارایی‌ها، مهندسی تهدیدشناسی نسبت به زیرساخت‌ها، ارزیابی و کاهش آسیب پذیری‌ها در شهر و عنصر مدیریت مخاطرات و مصون‌سازی و تاب‌آوری نمودن شهر‌ها مواجهیم.

آموزش الزامات پدافند غیرعامل به مدیریت شهری

وی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل کشور آمادگی دارد با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان شهرداری و دهیاری‌های وزارت کشور، آموزش‌های لازم در مورد الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل را برای شهرداران و شورا‌های شهر و روستایی که به تازگی تصدی امور مدیریت شهری را به دست گرفته‌اند ارائه نماید.

سردار جلالی، تهدیدات را یک عنصر زنده و جدی دانست که همواره و در همه فعالیت‌های بشر و زیرساخت‌های ساخته دست بشر وجود داشته و دارد.

وی شهر‌ها را محل تقاطع زیرساخت‌ها، کارکردها، مدیریت شهری و شهروندان دانست که مدیریت آن موضوع پیچیده شده است.

به گفته وی هرچه قدر شهر‌ها به سمت شبکه‌ای شدن و سیستمی شدن می‌روند و رویکرد سیستم در سیستم در شهر‌ها متجلی می‌شود؛ مدیریت تعارض زیرساخت‌ها با یکدیگر و هماهنگ کردن و هم‌افزا کردن آن‌ها پیچیده می‌‎شود که رویکرد مدرن مدیریت شهری و شهرسازی باید به این موضوع بپردازد.

تهدیدات هوشمند، مهمترین چالش شهرهای آینده

تهدیدات هوشمند، مهمترین چالش شهر‌های آینده

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: با افزایش رویکرد هوشمندی و هوشمندسازی در زیرساخت‌ها، مانند خانه هوشمند، کنترل هوشمند ترافیک، خودرو هوشمند و شهر هوشمند به سمت افزایش بهره‌برداری‌ها در حوزه هوشمندی می‌رویم، ولی در کنار استفاده از مزایا و قابلیت هوشمندی، آسیب‌پذیری‌ها و مخاطرات ناشی از هوشمندی شهر‌ها نیز افزایش می‌یابد. به طوری که می‌توان گفت که در آینده یکی از تهدیدات عمده تهدیدات سایبری شهری است که باید به آن بپردازیم چرا که می‌خواهیم زیرساخت‌های شهری را روی پلتفرم‌های شهر هوشمند استفاده کنیم.

قرن بیست و یک؛ قرن دفاع سایبری شهری

وی از قرن بیست و یک به عنوان قرن دفاع سایبری شهری یاد کرد و افزود: هوشمندسازی، پدیده‌ای بسیار ارزشمند است که کارکرد‌ها را توسعه می‌دهد در عین حال باید همزمان هوشمندی را هوشمندانه پیاده‌سازی کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، در اختیار داشتن پلتفرم‌های بومی سایبری شهری را یک ضرورت دانست که تلاش‌های خوبی در این زمینه در کشور انجام شده است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

مهندسی پدافند غیرعامل باید در ذات برنامه‌های توسعه نهادینه شود
به گفته سردار جلالی برنامه آینده توسعه شهر‌ها و برنامه توسعه کشور در حوزه زیرساخت‌ها، باید از یک مدل نهادینه شده مهندسی پدافند غیرعامل در ذات طرح برخوردار باشد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از موضوع پدافند غیرعامل به عنوان پیوستی برای توسعه شهر‌ها یاد می‌کنند، ولی امروزه به دلیل، پیشرفت فناوری و پیچیده شدن زیرساخت‌ها، انتخاب مدل پدافندی باید منطبق با انتخاب مدل تکنولوژی باشد. یعنی توجه به طراحی منطبق بر اصول پدافند غیرعامل جزء ذات طراحی تلقی شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: این سازمان موضوع ایمنی، امنیت و پایداری را در شهر‌ها هدف گذاری کرده است؛ بنابراین بسیار مهم است که به عنوان طراحی مبتنی بر پدافند غیرعامل در ذات شهر باید مورد توجه قرار گیرد.

سردار جلالی، هدف گذاری سازمان پدافند غیرعامل کشور در طرح پدافند شهری را ایجاد شهری سبز، امن، مدرن و منطبق بر ارزش‌ها و معماری ایرانی-اسلامی و پایدار دانست و گفت: چنین شهری است که از نظر پدافند غیرعامل یک شهر پایدار محسوب خواهد شد.

وی با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی، موفق به تدوین یک الگو با سند راهبردی پدافند شهری شده است که به توسعه شهر‌ها با توجه به معیار‌ها و ضوابط پدافند غیرعامل توجه دارد توضیح داد: در این زمینه ۱۰ عنوان برنامه مشترک پدافند شهری تدوین شده است؛ که از جمله آن می‌توان به طرح نظام‌های عملیات پدافند غیرعامل شهرک‌های صنعتی، تدوین سند راهبردی پدافند شهری با محوریت طرح‌های واکنش اضطراری، تخلیه جمعیت، چندمنظوره‌سازی فضا‌های شهری، فرماندهی واحد مدیریت بحران، تجهیز نیرو‌های عملیات شهر و. تقویت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در مکان‌یابی و طراحی شهرک‌های مسکونی جدید اشاره کرد.

سردار جلالی ادامه داد: همچنین بسته دوم تجهیز نیرو‌های عملیات شهر برای شهر‌های بالا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، انجام مطالعات پدافند شهری در ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ساماندهی مراکز پرخطر به بیرون شهر و امن‌سازی واحد‌های باقی مانده داخل شهر، ساماندهی تاسیسات زیر سطحی شهری در قالب تونل‌های امن انرژی و تاسیسات در شهر‌های تهران، اصفهان و مشهد، ساخت بوستان فرهنگی-آموزشی فرهنگی دوستدار پدافند غیرعامل، ایجاد سامانه فرماندهی و کنترل واحد شهری برای مقابله با تهدیدات و شرایط بحران و سازماندهی و تقویت پدافند نوین شهری به منظور مقابله حوادث CBRNE از دیگر مواردی است که در سند راهبردی پدافند شهری مورد توجه قرار گرفته است.

منبع: ایتنا