Gerdab.IR | گرداب

معرفی کتاب | امپراطوری شبکه‌های اجتماعی + دانلود فایل

معرفی کتاب | امپراطوری شبکه‌های اجتماعی + دانلود فایل
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۰

این کتاب به قلم جاشوا پاول و در رابطه با زندگی پرفراز و نشیب امپراطور ژوستینیان و تلاش‌های او در جهت بازنگری قوانین روم باستان و تغییر ساختار‌های اجتماعی و مذهبی آن دوره به تحریر درآمده است.

"پایگاه رسانه ای گرداب جهت اطلاع و افزایش دانش و سواد فضای مجازی مخاطبان خود و به ویژه دانشجویان، پژوهشگران و تصمیم گیران، کتاب‌هایی را در این عرصه معرفی می‌‎کند. بدیهی است انتشار این مطالب، لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست."

به گزارش گرداب - از جمله اقدامات مهم ژوستینیان نوشتن قانون شهروندی روم و اصلاحات دیوانی و ارتشی و ساخت کلیسای ایاصوفیه است. این امپراطور در طول حکومت خود اقدامات نوگرایانه زیادی انجام داده است و نزد کلیسای ارتدکس شرقی با عنوان «قدّیس یوستی‌نیانوس بزرگ» شناخته می‌شود.

او امپراطور جاه‌طلبی بود و کوشید تا مرز‌های پیشین امپراطوری روم را بازگرداند و این روم غربی و به ویژه شهر رم را نیز در بر می‌گرفت. فرمانروایی او به شکوفایی فرهنگ بیزانسی انجامید. ژوستینیان با سیاست‌های مذهبی به گونه‌ای برخورد کرد که بسیاری آن را ناسازگار با دوره خود می‌دانند. از جمله این رفتار‌های غیرمعمول او، استقبال از مخالفان خود بود. از جمله اقدامات دیگر ایشان انتصاب مشاورانی برای اسقف‌های اعظم بود تا نظرات خود را به آن‌ها تحمیل کند. تاثیر اجتماعی امپراطور ژوستینیان به قدری بود که هر تصمیم مهم در ملاحظات مذهبی از سال ۵۱۹ تا ۵۵۳ بعد از میلاد، تحت فرمان ایشان بود.

در بخش‌های ابتدایی کتاب نویسنده به بررسی دو رویداد مهم زمان این امپراطور، یعنی شکاف بین کلیسا‌ها و قدرت بیش از حد یکی از اسقف‌ها، پرداخته و نقش امپراطور ژوستینیاس را در این رویداد‌ها مورد بررسی قرار داده است. قسمت میانی کتاب به بررسی کشمکش‌های امپراطور با کلسدون (خلقیدون) می‌پردازد که در جریان تلاش برای حل این کشمکش، امپراطور افراد اصلی این ماجرا را در رویارویی مستقیم با یک‌دیگر قرار می‌دهد تا نقطه نظرات یک‌دیگر را دانسته و مشکل را برطرف سازند. قسمت‌های پایانی کتاب، تلاش‌های امپراطور ژوستینیان در محیط جدیدی را به تصویر می‌کشد که به علت وجود مرز‌های اجتماعی بسیار، با چالش‌های فراوانی در حل مسائل جدید روبرو شد.

به طور کلی این کتاب ۲۸۲ صفحه‌ای، فعالیت‌های امپراطور ژوستینیاس در طول کشمکش‌ها و مشکلات موجود در دوران امپراطوری‌اش را به تصویر کشیده است. نویسنده با استناد به حقایق تاریخی سعی در نشان دادن تاریخچه فعالیت‌های اجتماعی (شبکه‌های اجتماعی) و توانایی آن‌ها در حل مشکلات بزرگ را دارد.

این کتاب به صورت تخصصی برای محققان رشته‌های علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و ارتباطات و تاریخ مناسب است. هم‌چنین خوانندگان عادی نیز می‌توانند با مطالعه این کتاب به حقایق تاریخی و نقش این شخص مهم در شکل‌گیری قوانین و قواعد اجتماعی مهم آن دوران پی ببرند.

عنوان کتاب: تردید ژوستینیان؛ چگونه شبکه‌های اجتماعی یک امپراطوری ایجاد کرده‌اند

عنوان اصلی: Justinian's Indecision: How Social Networks Shaped Imperial Policy

نویسنده: جاشوا پاول (Joshua Powell)

سال انتشار: ۲۰۲۱
ناشر: Gorgias Press

دانلود کتاب