Gerdab.IR | گرداب

هشدار درباره کلاهبرداری از طریق مکالمه بین‌الملل

هشدار درباره کلاهبرداری از طریق مکالمه بین‌الملل
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۰

مشترکان تلفن همراه در صورت دریافت هرگونه تماس، پیامک یا لینک‌های اغواکننده اینترنتی که پیشنهاد تماس به شماره بین‌المللی دارد، دقت کنند تا در دام کلاهبرداران نیفتند.

به گزارش گرداب، طبق اعلام اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، تماس‌های ناشناس بین‌المللی، ارتباط با شماره مسابقات شبکه‌های ماهواره‌ای، پیامک‌های حاوی لینک‌های اغواکننده، تعامل با سایت‌های‌اینترنتی از قبیل دوست‌یابی و شرط‌بندی و مواردی ازاین دست، اغلب به دنبال کلاهبرداری از مشترکان هستند که منجر به صدور صورتحساب‌های نجومی برای آنان می‌شود.

در رایج‌ترین شیوه که از قضا در رأس تقلب‌های صنعت تلکام دنیا نیز قرار دارد، مشترکان با تماس‌های از دست رفته‌ای از سرشماره‌های بین‌المللی و با منشأ نامشخص مواجه می‌شوند که در صورت تماس گرفتن با آن شماره‌ها، متحمل هزینه سنگین خواهند شد.

بنا بر اعلام، خوشبختانه با توجه به مسائل امنیتی شبکه همراه اول، امکان هک کردن سیم‌کارت و شماره مشترکان جهت پرداخت ناخواسته هزینه استفاده دیگران، برای کلاهبرداران وجود ندارد تا ازاین طریق بتوانند هزینه‌های سنگینی را به مشترکان تحمیل کنند؛ بنابراین کلاهبرداران صرفا از طریق وسوسه و تحریک مشترکان اقدام به سوءاستفاده از آن‌ها می‌کنند.

با وجود آنکه در سال ۱۳۹۸ با ابلاغ مصوبه ۲۸۹ به اپراتورها، موضوع انتقال مکالمه بین‌الملل مشترکان از سمت شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتور‌های کشور منتقل شد و بعد از آن به واسطه قرارداد اپراتور‌ها با شرکت‌های خارجی حمل ترافیک (به اصطلاح کریر) که ترافیک مشترکان را به تمامی کشور‌ها و اپراتور‌های بین‌المللی حمل می‌کنند، ترافیک مشترکان در ابری از شرکت‌های حامل دست به دست می‌شود تا به مقصد برسد؛ اما برخی ازاین قبیل کلاهبرداری‌ها از سمت‌این شرکت‌ها در حال انجام است که هم به مشترکان و هم به اپراتور‌ها لطمه می‌زند.

در حال حاضر، همراه اول سوئیچ انحصاری خود را دارد و آنطور که اعلام کرده به همین دلیل با پیاده‌سازی الگوریتم‌های شناسایی و مسدودسازی شماره‌ها در لبه شبکه، سرعتی بسیار بالاتر از هرگونه سامانه مدیریت تقلب قبلی را داراست و روزانه بیش از چند هزار رنج شماره تقلبی، شناسایی و مسدود می‌شود.

همچنین در طول دو سال گذشته نیز به صورت مستمر، علاوه بر نظارت آنلاین شبانه‌روزی و تغییر مسیر‌های پرتقلب به مسیر‌های کم‌ریسک و با کیفیت، شکایت مشترکان دراین خصوص بررسی شده و در صورت تماس با مقاصد متقلبانه به مشترک آگاهی‌رسانی و در دو مورد جبران خسارت به مشترکان صورت گرفته و همچنین جریمه‌ای برای شرکت‌های حامل متقلب در نظر گرفته شده است.

همراه اول به مشترکان خود توصیه کرده در محیط‌های پرریسک و سفر‌های خارجی، علاوه بر تعریف قفل گوشی و اثر انگشت، قفل سیم‌کارت (PIN) خود را هم برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی ناشی از دزدی گوشی و سیم‌کارت فعال کنند؛ همچنین‌این نوید را به مشترکانی که نمی‌خواهند از سرویس مکالمه بین‌الملل استفاده کنند داده که به‌زودی بتوانند از طریق یک کد دستوری که اطلاع‌رسانی خواهد شد، محدودیت تماس با مقاصد بین‌المللی را برای شماره خود فعال کنند.

بر این اساس، در اختیار گذاشتن بدون نظارت گوشی به کودکان و نوجوانان هم ممکن است باعث تماس خواسته یا ناخواسته با شماره‌های بین‌الملل شود که با توجه به آنی بودن شارژینگ سرویس مکالمه بین‌الملل در اپراتورها، مشترکان با مشاهده قبض میاندوره یا مراجعه به اپلیکشن «همراه من» یا مشاهده شارژ سیم‌کارت اعتباری خود، می‌توانند به سرعت متوجه‌این موضوع شوند.

همراه اول در پایان تاکید کرده که مشترکان درصورت مشاهده تماس از دست‌رفته (missed call) به کد کشور تماس گیرنده در زمان تماس دقت کنند و در صورتی که در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کد‌های ۰۰۹۸ یا ۹۸+، کد دیگری مشاهده شد، بلافاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی کنند.

مشترکان همراه اول ضمن توجه به هشدار‌های مذکور، می‌توانند در صورت هرگونه اعتراض به قبوض یا کسر از شارژ خود، با تماس به ۹۹۹۰، مراتب را جهت بررسی اعلام کنند. همچنین مشترکان می‌توانند جهت اطلاع بیشتر از سرویس مکالمه بین‌الملل همراه اول به نشانی https://mci.ir/international-call مراجعه کنند.