Gerdab.IR | گرداب

شکایت اپل از یک شرکت دولتی روسیه

شکایت اپل از یک شرکت دولتی روسیه
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۰

در پی هشدار سرویس فدرال ضد انحصار روسیه (FAS) به شرکت آمریکایی اپل و دستور این سازمان برای «توقف سوء استفاده در بازار»، این شرکت اقدام به شکایت از این سازمان دولتی روسیه کرد.

به گزارش گرداب، در پی هشدار سرویس فدرال ضد انحصار روسیه (FAS) به شرکت آمریکایی اپل و دستور این سازمان برای «توقف سوء استفاده در بازار» که پیش از این در سال جاری میلادی مطرح شده بود، این شرکت اقدام به شکایت از این سازمان دولتی روسیه کرد.

اپل به دنبال بررسی قضایی هشداری است که این شرکت را مجبور می‌کند تا به سازندگان برنامه‌های گوشی اجازه دهد تا هنگام استفاده از پلتفرم اپ استور، گزینه‌های پرداخت جایگزین را به مشتریان خود اطلاع دهند.

در این هشدار که توسط سرویس فدرال ضد انحصار روسیه در ماه اوت اعلام شد، به اپل تا ۳۰ سپتامبر مهلت داده شده است تا این مشکل را حل کند.

در آن زمان، این تنظیم کننده هشدار داد که شرکت اپل ممکن است با جریمه‌ای بر اساس درآمد خود در روسیه روبرو شود. در ماه اکتبر، سازمان ناظر ضد انحصاری روسیه، علیه این شرکت به دلیل عدم رعایت این دستور اقدام کرد.

این اقدامات پس از آن صورت گرفت که کاربران دستگاه‌های دارای سیستم عامل iOS و همچنین برخی توسعه‌دهندگان برنامه گوشی، در شکایتی به این سازمان اطلاع دادند که گاهی اوقات خرید یک محصول در وب‌سایت فروشنده ارزان‌تر از پلتفرم اپل است.

این تفاوت قیمت به کارمزدی نسبت داده می‌شود که اپل از هر پرداخت در اپ استور می‌گیرد و تا ۳۰ نیز درصد می‌رسد.

در عین حال، توسعه دهندگان اپلیکیشن از اطلاع رسانی به کاربران خود در مورد روش‌های پرداخت جایگزین نیز منع می‌شوند. آن‌ها همچنین نمی‌توانند لینک سایت توسعه دهنده و خدمات را ارائه کنند.

پیش از این در سال جاری میلادی، سرویس فدرال ضد انحصار روسیه اپل را به دلیل نقض اصول رقابت به میزان ۱۲ میلیون دلار (۹۰۶ میلیون روبل) جریمه کرد، چرا که این شرکت محدودیت‌هایی را برای Kaspersky Safe Kids، یک برنامه کنترل والدین اعمال کرده بود.

اکنون این شرکت آمریکایی شکایتی را برای مبارزه با این مجازات تنظیم کرده است