Gerdab.IR | گرداب

اختصاص اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری به ۲۰ میلیون خانوار ایرانی

اختصاص اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری به ۲۰ میلیون خانوار ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۴۰۰

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات گفت: در سه سال آینده به ۲۰ میلیون خانوار دسترسی ثابت مبتنی بر فیبرنوری تخصیص داده می‌شود.

به گزارش گرداب،  عباسی شاهکوه با حضور در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۱، در مراسم عقد تفاهم نامه همکاری بین شرکت مخابرات ایران با شرکت خدمات مخابراتی ارگ جدید، به برنامه‌های توسعه‌ای دولت سیزدهم در حوزه ارتباطات ثابت کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این برنامه ها، در سه سال آینده به ۲۰ میلیون خانوار دسترسی ثابت مبتنی بر فیبرنوری تخصیص داده می‌شود.

وی اظهار داشت: بخش بزرگی از تولیدات فیبرنوری و تجهیزاتی مانند مودم که باید داخلی شود، پیش از این از خارج وارد می‌شد و بسیار خرسندم که امروز شاهد این هستم که ما توانایی تولید و ساخت این تجهیزات را در داخل داریم؛ و این تفاهم نامه از اولین هاست.

وی افزود: نقش شرکت مخابرات ایران این است که با دادن دسترسی داکت‌ها و کانال‌ها به اپراتور‌های دیگر، آن‌ها را توانمند کنند و این کار ملی بزرگ با سرعت خوبی به نتیجه برسد.

عباسی شاهکوه، تاکید کرد: با امضای این تفاهم نامه، توسعه در شبکه ارتباطات ثابت بیشتر و فشار از شبکه سیار کشور برداشته می‌شود و از سوی دیگر تولید داخل نیز رونق بیشتری خواهد گرفت.

در ادامه، مهندس سلطانی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: در سه سال آینده تحولات خوبی در عرصه ارتباطات در حال رخ دادن است؛ لازمه این تحول هماهنگی تمامی بازیگران صنعت ارتباطات از سیاستگذاری تا اجرا و تولید است.

وی افزود: همه ما باید درنظر داشته باشیم که زمانی که صحبت از توسعه شبکه ارتباطات ثابت کشورمی شود، این توسعه باید در تمامی لایه‌های شبکه رخ دهد.

مهندس سلطانی اظهار داشت: اتفاقی که امروز در نمایشگاه می‌افتد درراستای همکاری و حمایت شرکت مخابرات ایران از تولید کنندگان کشورمان است. ما باید حامی تولید کنندگان باشیم و شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنیم.

وی افزود: مردم برای دسترسی به باند پهن و سرعت مناسب نیاز به انواع مودم‌ها دارند، که شرکت ارگ جدید از سالیان گذشته این سرمایه گذاری را انجام داده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: تفاهم نامه حاضر در خصوص تولید انواع مودم بخصوص در شبکه ارتباطات ثابت با شرکت ارگ جدید به امضا می‌رسد؛ و این نوید را می‌دهد که شرکت مخابرات ایران برای اینده مشتریان خود را راضی نگه دارد و توسعه شبکه را بر همان هدف و سیاستی که وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات دارد؛ پیش برد.

در ادامه مراسم، تفاهم نامه همکاری مابین شرکت مخابرات ایران و شرکت خدمات مخابراتی ارگ جدید با حضور مهندس صادق عباسی شاه کوه، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مهندس سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و مهندس میراسماعیلی، مدیرعامل شرکت خدمات مخابراتی ارگ جدید در محل غرفه شرکت مخابرات ایران در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۱، منقعد شد.

در این جلسه مقرر شد که ۶۰۰ هزار مودم مبتنی بر فناوری VDSL و GPON تولید و در اختیار شرکت مخابرات ایران قرار گیرد.

منبع: ایرنا