Gerdab.IR | گرداب

استفاده دولت هند از بلاکچین برای تبادل اسناد

استفاده دولت هند از بلاکچین برای تبادل اسناد
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۰

وزارت بازرگانی و صنعت هند، پلتفرم تبادل اسناد لجستیک امن (SLDE) را برای انتقال اسناد با استفاده از پروتکل‌های امنیتی مبتنی بر بلاکچین راه‌اندازی کرده است.

به گزارش گرداب، شرکت ارائه دهنده خدمات مالی هندی، اکسیس بانک (Axis Bank)، از یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین تحت حمایت دولت به نام تبادل اسناد لجستیک امن (SLDE) برای صادر کردن یک قرارداد مالی بین دو کسب و کار داخلی استفاده کرد.

وزارت بازرگانی و صنعت هند این پلتفرم را در تاریخ ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱) به عنوان یک پلتفرم برای تبادل اسناد دیجیتال که از پروتکل‌های امنیتی مبتنی بر بلاکچین برای حفظ امنیت داده‌ها و احراز هویت استفاده می‌کند، راه‌اندازی کرد.

طبق گزارش‌های رسمی، اکسیس بانک یک قرارداد دیجیتالی مالی با شرایط و ضوابط پرداختی بین دو سازمان ArcelorMittal Nippon Steel India و Lalit Pipes & Pipes صادر کرده است. با کمک پلتفرم تبادل اسناد لجستیک امن، وزارت هند قصد دارد تا میزان شفافیت را در پروسه حسابرسی و سرمایه بهبود ببخشد. رئیس بخش عمده فروشی محصولات بانکی اکسیس بانک به نام ویوک گوپتا گفت: «این تراکنش تعهد اکسیس بانک برای پیشرفت در عرصه بانکداری دیجیتالی را نشان می‌دهد».

این پلتفرم مبتنی بر بلاکچین تحت حمایت دولت هم‌چنین می‌تواند میزان انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را حساب کند تا نسبت انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و هزینه کل حمل و نقل از جمله هزینه زیست محیطی آن مشخص شود.

علی‌رغم نبود بحث و مقررات در زمینه ارز دیجیتال، دولت‌های مرکزی و ایالتی در هند اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در بخش‌های مختلف توسعه و تجاری انجام داده‌اند. در اواخر سال ۲۰۲۱، دولت ایالتی تلانگانا ابتکاری را برای استارتاپ‌های وب نسل دو و سه و توسعه‌دهندگان بلاکچین در مراحل اولیه راه‌اندازی کرد تا به پیدا کردن راه حل‌هایی برای مشکلات در دنیای واقعی کمک کنند.

مدیر فناوری نوظهور دولت تلانگانا، راما دوی لانکا، درباره قصد دولت برای تسریع روند اجرای بلاکچین در موارد مختلف چنین گفت: «برخی از مواردی که دولت قبلا در بلاکچین به صورت آزمایشی اجرا کرده است عبارتند از T-Chits (وجوه چیت در بلاکچین)، زنجیره تأمین (قابلیت ردیابی پروسه بذر کشاورزی)، e-voting (پلتفرم رای‌گیری دیجیتالی با استفاده از بلاکچین و هوش مصنوعی) و موارد دیگر».
منبع:
کوین تلگراف