Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی از دیپلمات‌های فنلاندی از طریق پگاسوس

جاسوسی از دیپلمات‌های فنلاندی از طریق پگاسوس
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

وزارت خارجه فنلاند اعلام کرد که نرم‌افزار جاسوسی سایبری پگاسوس تلفن‌های همراه متعلق به دیپلمات‌های فنلاندی را مورد حمله قرار داده است.

به گزارش گرداب، رئیس بخش امنیت اطلاعات وزارت امور خارجه فنلاند، ماتی پروینیان گفته است: «ما کنون با اطمینان بگوییم که بر روی تلفن‌های همراه ما جاسوس‌افزار بوده است».

این دستگاه‌های موبایل نفوذشده متعلق به دیپلمات‌های فنلاندی بودند که در خارج از مرز‌های این کشور کار می‌کردند. هرچند که وزارت امور خارجه حاضر به پاسخگویی پیرامون تعداد کارکنان مورد حمله قرار گرفته نشده است و هویت هکر‌ها نیز مشخص نیست. این مقام فنلاندی می‌گوید: ما حدس‌های خوبی داریم که دیپلمات‌ها چه مدت جاسوسی شدند، اما عملیات جاسوسی آن‌ها اکنون متوقف شده است.

به گفته مقامات فنلاندی تلفن‌های همراه دیپلمات‌ها تنها می‌تواند اطلاعاتی عمومی یا با کمترین رده امنیتی را داشته باشد. اما این اطلاعات و منبع آن ممکن است میان دیپلمات‌ها محرمانه باشد.

جاسوسی از دیپلمات‌های فنلاندی از طریق پگاسوس

پگاسوس قادر است که دوربین و میکروفون تلفن همراه را روشن کند و اطلاعات آنرا ذخیره کند. این برنامه در ماه‌های اخیر بسیار جنجالی شده بود، زیرا که فهرستی از ۵۰ هزار از افرادی که به احتمال زیاد مورد حمله این جاسوس‌افزار قرار گرفته بودند، منتشر شد. این فهرست بسیار وسیع بود و شامل خبرنگاران، سیاستمداران، حقوقدانان و ... نیز میشد.

سازنده جاسوس‌افزار پگاسوس، شرکت NSO Group است که به شرکتی اسرائیلی است که در زمینه ساخت محصولات سایبری فعالیت می‌کند. این شرکت صهیونیستی این جاسوس‌افزار را به افرادی ناشناس فروخته است.

منبع: رویترز