Gerdab.IR | گرداب

روسیه خبر داد؛

مخالفت آمریکا با طرح تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری

مخالفت آمریکا با طرح تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

این روز‌ها طرح پیشنهاد تصویب معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری که از سوی روسیه در سازمان ملل مطرح شده با مخالفت آمریکا مواجه شده است.

به گزارش گرداب، موضوع ایجاد معاهده جهانی مبارزه با جرایم سایبری، موضوعی است که برای نخستین بار در سال‌های ابتدایی قرن بیستم توسط برخی کشور‌ها از جمله روسیه در سازمان ملل مطرح شد. این موضوع در طول سال‌های گذشته، در بسیاری از موارد با مخالفت ایالات متحده آمریکا و برخی از متحدانش مواجه می‌شد و از همین روی، هرگز به سرانجام مورد انتظار نرسید.

پس از فراز و فرود‌های فراوان، سرانجام در ماه اوت ۲۰۲۱، روسیه پیش نویس کنوانسیون مبارزه با جرایم سایبری را تنظیم و به سازمان ملل متحد، ارائه کرده است. تدوین کنندگان پیش نویس، عبارت «کنوانسیون ملل متحد در مورد مقابله با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مقاصد مجرمانه» را به عنوان نام معاهده یاد شده برگزیده اند.

این در حالی است که خبرگزاری تاس روسیه، طی روز‌های اخیر با انتشار خبری از تلاش آمریکا جهت ممانعت از ایجاد چنین کنوانسیونی در مقیاس جهانی، پرده برداشت.

بر اساس مطلب منتشر شده، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، اخیراً در یک بیانیه مطبوعاتی به موضوع کنوانسیون یاد شده پرداخته و گفت: «تا همین اواخر، ایالات متحده فعالانه با تعریف رفتار مسئولانه دولت در فضای سایبری مخالف بود و زمانی که علیرغم این مخالفت، جامعه بین المللی از پیشنهاد‌های روسیه در این زمینه حمایت کرد، واشنگتن تصمیم گرفت در این زمینه اعتبار به دست آورد.»

مخالفت آمریکا با طرح تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری

نماینده هیئت روسیه در سازمان ملل افزود: «به بیان دیگر، اظهارات نماینده ایالات متحده مبنی بر کمک این کشور به ترویج چارچوب رفتار مسئولانه در فضای سایبری، به ابتکار آمریکا در سال ۲۰۲۱، دور از واقعیت است.

ابتکار توسعه و مذاکره چنین چارچوبی متعلق به ایالات متحده نیست، بلکه متعلق به روسیه است، که اولین کشور عضو سازمان ملل بود که این موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل معرفی کرد و بیش از ۲۰ سال است که این مفهوم را ترویج می‌کند.»

اظهارات نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که بر خلاف ادعا‌های مطرح شده از سوی طرف آمریکایی، این کشور نه تنها نقش چندانی در پیشبرد این معاهده نداشته بلکه برعکس، یکی از مخالفین تصویب آن نیز بوده است.

نماینده روسیه در ادامه سخنان خود و در واکنش به نحوه عملکرد نمایندگان آمریکا، گفت: «به طور خاص، ایالات متحده با ایجاد کارگروهی باز آزاد برای امنیت اطلاعات بین المللی مخالفت کرد و به قطعنامه روسیه که آن را پیشنهاد کرده بود، رأی منفی داد.

اما هنگامی که مشخص شد اکثریت جامعه بین المللی از ابتکار روسیه حمایت می‌کنند، همکاران آمریکایی ما در سازمان ملل متحد شروع به تغییر نظر خود کردند. اکنون آن‌ها به کسب اعتبار از دستاورد‌های دیگران متوسل شده اند.»