Gerdab.IR | گرداب

پلیس فتا از ۷ برابر شدن کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال خبر داد

پلیس فتا از ۷ برابر شدن کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال خبر داد
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

رئیس پلیس فتا، سردار وحید مجید، ضمن اشاره به افزایش ۷ برابری کلاهبرداری در حوزه رمزارز، بر ضرورت آموزش و رگولاتوری در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش گرداب، رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه کلاهبرداری در حوزه رمزارز افزایش قابل توجهی داشته از رشد ۶ تا ۷ برابری آن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ خبر داد.

این موضوع در حالی است که یک گزارش تحقیقی که در اوایل بهمن ماه منتشر شد نیز بیانگر آن است که از ابتدای سال بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال از دارایی مردم توسط کلاهبرداران حوزه رمزارز به سرقت رفته است.

افزایش ۷ برابری کلاهبرداری حوزه رمزارز

سردار وحید مجید در توضیحات خود درباره کلاهبرداری حوزه رمزارز گفت: «در حوزه رمزارز‌ها دو نکته وجود دارد؛ نکته اول اینکه رمزارز یک موضوع بین متعاملین است. دو طرف خارجی با هم به یک توافقی می‌رسند و به‌عنوان ابزار پرداخت قانونی محسوب نمی‌شود. همچنین این‌ها به‌عنوان ابزار قانونی در اسناد قانونی مورد استناد نیستند. در سال ۱۴۰۰ پرونده‌های کلاهبرداری در این حوزه به نسبت ۹۹ تقریبا ۷ تا ۶ برابر شده است.»

رئیس پلیس فتای کشور با اشاره به اینکه پلیس فتا در حال بررسی این حوزه است، گفت: «دولت‌هایی که برای افراد ایجاد می‌کنند، کیف‌پول‌ها، رمز‌هایی که ایجاد می‌کنند یا توکن‌های جعلی که به افراد سفارش می‌شود، همه در باب بحث‌های کلاهبرداری است که یکی دیگر از بحث‌های تامل‌برانگیز در حوزه جرائم سایبری است.»

پلیس فتا از ۷ برابر شدن کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال خبر داد

آموزش و رگولاتوری نیاز جدی امنیت در بازار رمزارز

اشاره رئیس پلیس فتا به افزایش ۶ تا ۷ برابری کلاهبرداری در حوزه رمزارز نسبت به سال ۱۳۹۹ البته در شرایطی است که این بازار مالی یا به عبارتی کلاس دارایی به تازگی در ایران به سمت عمومی شدن در سطح جامعه می‌رود.

البته افزایش میزان کلاهبرداری در حوزه رمزارز فقط مختص ایران نیست و این آمار در سال ۲۰۲۱ منجر به درآمد ۱۴ میلیاردی از این بازار شده است. آمار‌ها نشان دهنده آن است که مجموع سرقت‌های رمزارزی در سال گذشته میلادی افزایشی ۵۱۶ درصدی داشت و ۷۲ درصد از این دزدی‌ها در حوزه دیفای اتفاق افتاده است. در حالت کلی درآمد کلاهبرداری در ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۲۰ رشد ۷۹ درصدی داشته است.

به همان میزان که آشنایی و علاقه جامعه به شکل فزاینده‌ای نسبت به این بازار افزایش پیدا کند، نیاز مبرم و جدی به آگاهی رسانی، آموزش و البته رگولاتوری حوزه رمزارز نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پیش از این نیز  در گزارش‌هایی درباره جریان افزایش کلاهبرداری در این حوزه و البته لزوم آموزش را بررسی کرده بود.

ماهانه ۵۰ هزار میلیارد دارایی دود می‌شود

البته با نگاهی گذرا به اخباری که در سال جاری از سوی پلیس فتا در رسانه‌ها منعکس شده متوجه خواهیم شد که از ابتدای سال بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال از دارایی مردم توسط کلاهبرداران حوزه رمزارز به سرقت رفته است.

پلیس فتا از ۷ برابر شدن کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال خبر داد

ضرورت‌های فراموش شده دنیای نوین

به هر روی تب حضور در بازار سرمایه و در پی آن تب مردم برای حضور در بازار رمزارز‌ها به حرکت دومینویی جامعه منجر می‌شود. به طور کلی صعود و نزول و رفتار‌های گله‌ای بدون توجه به ارزش ذاتی دارایی معامله شده، ویژگی هر نوع بازار مالی اعم از بورس، سکه و رمزارز‌ها است.

این در حالی است که دو تفاوت اساسی بازار رمزارز‌ها نسبت به بورس، یکی ویژگی نقدشوندگی و عدم قفل شدن دارایی در زمان فروش است و دیگری بازه‌های کوتاه‌تر اصلاح و بازیابی است که یکی از دلایل آن عدم وجود دامنه نوسان است.

حالا در این شرایط تمرکز بر جریان آموزش گسترده به جای ممنوعیت گسترده و افزایش موانع قانونی و از طرفی دیگر باور به اهمیت رگولاتوری در همکاری با فعالان این حوزه بار دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد.

تکنولوژی و نوآوری مسیر خود را با بیشترین سرعت طی خواهد کرد و حالا این آموزش و رگولاتوری است که از آن جامانده و در چنین شرایطی آسیب نهایی متوجه مردم و دارایی آن‌ها خواهد شد.