Gerdab.IR | گرداب

امکان انجام پولشویی هنری از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض

امکان انجام پولشویی هنری از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید با توجه به استفاده روزافزون از هنر به عنوان سرمایه‌گذاری امکان پولشویی از طریق تجارت آثار هنری با ارزش و قیمت بالا وجود دارد.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، وزارت خزانه داری آمریکا مطالعه‌ای در زمینه بازار آثار هنری با ارزش و قیمت بالا منتشر کرده که نشان دهنده وجود امکان استفاده از فضای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) برای انجام عملیات غیرقانونی مانند پولشویی و تأمین مالی تروریسم است.

در این مطالعه، وزارت خزانه داری به استفاده از هنر به عنوان یک سرمایه‌گذاری یا دارایی مالی اشاره می‌کند که احتمال پولشویی با انجام معاملات هنری با ارزش و قیمت بالا وجود دارد.

در این مطالعه به اهمیت توکن‌های غیرقابل تعویض برای نشان دادن حق مالکیت دارایی دیجیتال و فیزیکی که از طریق قرارداد‌های هوشمند و کیف پول‌های دیجیتال مدیریت و کنترل می‌شود، تأکید شده است.

وزارت خزانه داری در این باره که قیمت ان‌اف‌تی را خریدار و فروشنده تعیین می‌کنند و نه بازار، اظهار داشت: «طبق گزارش مقامات آمریکایی، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ بازار ان‌اف‌تی‌ها رکورد ۱.۵ میلیارد دلاری در معاملات را ثبت کرده است و این رقم نسبت به سه ماهه قبل نشان‌گر ۲۶۲۷ درصد رشد است».

با این حال، ارزش بازار ان‌اف‌تی به تنهایی در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ میلیارد دلار بود. به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، احتمال دارد که مجرمان ان‌اف‌تی را با وجوه غیرقانونی خریداری کرده و دوباره به فردی دیگری بفروشند. به این ترتیب مشکل غیرقانونی بودن آن پول رفع می‌شود.

ان‌اف‌تی‌ها هم‌چنین می‌توانند از طریق فروش همتا به همتا (P۲P) فروخته شوند که نیازی به واسطه یا ثبت تراکنش در دفتر کل عمومی را ندارد. وزارت خزانه داری ضمن تأکید بر امکان‌پذیر بودن عملیات پولشویی با استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض به این نتیجه رسید کاربرانی که پیشتر با حراجی‌ها در گالری‌ها سر و کار داشته‌اند، ممکن است درک فنی لازم از فناوری دفتر کل توزیع شده برای شناسایی مشتری و تأیید هویت او را نداشته باشند.

برندا جنتری که اخیرا به کارآفرین ارز دیجیتال تبدیل شده و کارمند سابق بانک است، می‌گوید که ارز دیجیتال به او فرصت رشد دوباره داده تا بر فقری که غالب بر نسل او بوده غلبه کند. او در وب‌سایت خود، محتوای آموزشی بارگذاری می‌کند و میزبان سمینار‌هایی است که به عموم مردم درباره بازار ارز دیجیتال، مواردی که به هنگام انتخاب پروژه‌های ان‌اف‌تی خوب یا توکن‌های دیفای باید در نظر داشت و نحوه تشخیص کلاهبرداری، آگاهی‌رسانی می‌کند.
منبع:
کوین تلگراف