Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی آمریکا از شهروندان با یک برنامه مخفی

جاسوسی آمریکا از شهروندان با یک برنامه مخفی
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

سناتورهای آمریکایی فاش کردند که برنامه جاسوسی سری سیا، اطلاعات آمریکایی ها را جمع آوری کرده است.

به گزارش گرداب، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا متهم به اجرای یک برنامه مخفی شده است که به نحوی داده‌های شهروندان این کشور را جمع آوری می‌کند. از آن زمان آژانس اطلاعاتی هرگونه تخلف در این بخش‌ها را رد کرده است.

براساس گزارش India Today؛ آژانس اطلاعات مرکزی یک برنامه جاسوسی مخفی اجرا می‌کند که حتی داده‌های شهروندان آمریکایی را نیز در بر می‌گیرد. در نامه‌ای که اخیراً برای عموم منتشر شده است، سناتور‌ها اشاره می‌کنند که سازمان اطلاعات «مجموعه‌ای انبوه» از این داده‌ها را در اختیار دارد که حتی شامل سوابق آمریکایی‌ها می‌شود.

این برنامه مخفی ابتدا مورد توجه نمایندگان کنگره، ران وایدن و مارتین هاینریش از طریق کرسی هایشان در کمیته اطلاعات سنا قرار گرفت. در آن زمان، آن‌ها از مقامات سیا خواسته بودند تا جزئیات این برنامه محرمانه را برای کمیته از حالت طبقه بندی خارج کنند. این برنامه سپس در سال گذشته در گزارشی طبقه بندی شده توسط هیئت نظارت بر حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی (PCLOB) که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را نادیده می‌گیرد، برای کمیته فاش شد.

همانطور که توسط Gizmodo ذکر شد، این گزارش با عنوان "Deep Dive II" بود و به یک "برنامه جمع آوری مخفی انبوه" توسط سیا اشاره می‎کرد. این رویداد بیان می‌کرد که آژانس اطلاعاتی برای سال‎ها این برنامه را از چشم مردم و همچنین از کنگره پنهان کرده است.

جاسوسی آمریکا از شهروندان با یک برنامه مخفی

این خبر سرانجام در کانون توجه عمومی قرار گرفت، زیرا نامه‌ای از واین و هاینریش که قبلاً به سران اطلاعات ایالات متحده نوشته شده بود، منتشر شد. در این نامه، سناتور‌ها از آیوریل هینز، مدیر اطلاعات ملی و ویلیام جی، رئیس سیا می‌خواهند تا شهروندان آمریکایی را از این برنامه مخفی آگاه کنند.

سناتور‌ها در نامه مشترک خود، برنامه سیا را به عنوان چیزی "کاملاً خارج از چارچوب قانونی که کنگره و عموم معتقدند این مجموعه را اداره می‌کند" توصیف کردند. همچنین دریافتند که این برنامه بدون هیچ نظارتی اجرا می‌شود. وایدن و هاینریش هشدار دادند که این اسناد مشکلات جدی مرتبط با جست و جو‌های پشتیبان آمریکایی‌ها را نشان می‌دهد.

در حالی که سیا هرگونه تخلف خارج از قوانین ایالات متحده را رد می‌کند، آژانس‌های دیگر انگشت اتهام خود را به سمت به سیا برای استفاده از آن برنامه آن گرفته‌اند. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا اظهار داشت که نامه سناتور‌ها سؤالات جدی در مورد نحوه سوء استفاده آژانس از حریم خصوصی آمریکایی‌ها ایجاد می‌کند.