Gerdab.IR | گرداب

محکوم شدن فروشنده جاسوس‌افزار واتساپ

محکوم شدن فروشنده جاسوس‌افزار واتساپ
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

یک تاجر مکزیکی در دادگاه فدرال ایالات متحده اعتراف کرد که ابزار‌های هک و جاسوس‌افزار متعلق به شرکت‌هایی از ایتالیا و رژیم صهیونیستی را به مشتریانی در ایالات متحده و مکزیک فروخته است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرده است که کارلوس گوئررو که مالک کسب‌وکار‌های متعددی در آمریکا و مکزیک است، به اتهام فروش ابزار‌های نفوذ وای فای، ردیاب‌های IMSI (که می‌تواند تلفن همراه شخصی را ردیابی کند) و ابزار‌هایی که باعث ایجاد توانایی هک پیام‌های واتساپ می‌شود، محکوم شده است.

دادستان‌ها این شخص را متهم ساخته بودند که به دلالی ابزار‌های جاسوسی و نظارت می‌پردازد و جاسوس‌افزار‌های خود را به مشتریانی از دولت مکزیک و همینطور مشتریان خصوصی که از این ابزار‌ها برای مقاصد شخصی و تجاری استفاده کرده‌اند، فروخته است.

دادستان‌ها اعلام کرده‌اند که گوئررو، برای یک شهردار در مکزیک، امکانی فراهم کرد که بتواند به ایمیل‌های رقیب سیاسی خود و حساب‌های اجتماعی او دسترسی داشته باشد. گوئررو خود نیز از این ابزار‌ها برای جاسوسی تماس‌های تلفنی رقیب آمریکایی خود استفاده کرده است.

در طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ گوئررو به عنوان توزیع‌کننده یک شرکت ایتالیایی فعالیت کرده است که به فروش محصولات هکری و ابزار‌های مکان‌یابی می‌پردازد. شرکت بی‌نام و نشان احتمالا به یک گروه هکری تعلق دارد.

گوئررو همچنین متهم شده است که از شرکت شخصی خود برای واردات ابزار‌های هکری تولیدشده در رژیم اشغالگر قدس استفاده کرده است. در حکم قضایی صادرشده اشاره‌ای به تولیدکنندگان ابزار‌های هکری، از جمله ابزار هک پیام‌های واتساپ نشده است.

یکی از فعال‌ترین و مستندترین ابزار‌های هکری استفاده شده در مکزیک، پگاسوس است. پگاسوس یک جاسوس‌افزار قدرتمند تلفن همراه است که توسط شرکت اسرائیلی NSO ساخته شده است. این جاسوس‌افزار می‌تواند دسترسی تقریبا کامل به داده‌های تلفن همراه هدف خود داشته باشد.

محکوم شدن فروشنده جاسوس‌افزار واتساپ

مکزیک حدود ۶۱ میلیون دلار در دو دهه اخیر برای نظارت بر خبرنگاران، فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر خرج کرده است. برطبق فهرست لو رفته‌ای از تلفن‌های همراهی که گمان می‌رود مورد حمله پگاسوس قرار گرفته است، حدود ۷۰۰ تلفن همراه از مکزیک از این طریق مورد نفوذ قرار گرفته است.

NSO یکی از چندین شرکت رژیم اشغالگر قدس است که می‌توانند از طریق واتساپ تلفن همراه فرد را هک کند. این شرکت در حال حاضر در یک درگیری حقوقی با فیسبوک قرار دارد و فیسبوک این شرکت را به سوءاستفاده از یک نفوذ آشکارنشده در واتساپ برای هک کردن ۱۴۰۰ تلفن همراه متهم کرده است.

NSO از مدت‌ها پیش مدعی است که تنها جاسوس‌افزار خود را به نیرو‌های امنیتی و آژانس‌های اطلاعاتی می‌فروشد و به‌طور مکرر مدعی شده که پگاسوس نمی‌تواند تلفن همراه شهروندان آمریکایی را هدف قرار دهد.

با این وجود مشخص شده که برای جاسوسی از شهروندان آمریکایی، NSO یک جاسو‌س‌افزار تقریبا یکسان با پگاسوس ساخته است که فانتوم نام دارد.
منبع:
techcrunch