Gerdab.IR | گرداب

ایتالیا و اجرای قانون مقابله با پولشویی در حوزه ارز دیجیتال

ایتالیا و اجرای قانون مقابله با پولشویی در حوزه ارز دیجیتال
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

این مقررات شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال را موظف می‌کند که فعالیت‌های خود را ثبت کرده و گزارش دهند.

به گزارش گر.ه ترجمه گرداب، ایتالیا مقررات جدید مقابله با پولشویی برای موسسات و شرکت‌های ارز دیجیتال وضع کرده است. این مقررات که در ماه ژانویه (دی ماه) مصوب شد، شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال را موظف می‌سازد که فعالیت‌های خود را ثبت کرده و به‌طور دوره‌ای گزارش دهند.

در این مقررات این شرکت‌ها موظف می‌شوند که از قانون اجرایی مقابله با پولشویی اتحادیه اروپا و خط مشئ‌های FATF تبعیت کنند. انتشار این مسئله در رسانه‌ها به منزله اجرایی شدند این قانون جدید است.
برطبق گزارش‌ها موسسات و فراهم‌کنندگان ارز دیجیتال، صرافی‌ها و سایر نهاد‌های مالی که به نحوی با ارز دیجیتال سروکار دارند، باید فعالیت‌های خود را ثبت کنند.

طبق این اسناد، اگر شرکت‌ها بخواهند خدماتی مرتبط با ارز‌های دیجیتال ارائه دهند، ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ویژه‌ای هستند و باید در فهرستی که مقامات ایتالیا مشخص کرده‌اند، ثبت‌نام کنند. ایتالیا یکی از کشور‌های پیشگام در حوزه قانون‌گذاری و نظارت بر ارز دیجیتال است. رگولاتوری این کشور پیش از این به جریمه صرافی‌هایی همچون بایننس نیز پرداخته بود.

ایتالیا و اجرای قانون مقابله با پولشویی در حوزه ارز دیجیتال

چند ماه پیش رئیس اداره تنظیم مقررات مالی ایتالیا نگرانی خود را درباره فقدان قوانین مناسب برای بازار ارز‌های دیجیتال اعلام کرد. پائولو ساوونا گفت: «بدون نظارت مناسب، این احتمال وجود دارد که وضعیت شفافیت بازار، اساس مطابقت با قانون و انتخاب منطقی برای اپراتور‌ها در بازار وخیم‌تر شود.»

به گفته ساوونا، حدود پنج هزار ارز دیجیتال بدون اینکه مقرراتی برای آن‌ها لحاظ شده باشد، در گردش هستند. او ادامه داد ارز‌های دیجیتال می‌تواند برای مقاصد مجرمانه از جمله فرار مالیاتی، پول‌شویی، تأمین مالی تروریسم و آدم‌ربایی استفاده شود.

حال ایتالیا با موظف کردن موسسات و شرکت‌ها به ثبت فعالیت‌های خود و ارائه گزارش‌های دوره‌ای زمینه را برای شناسایی دقیق این بازار برای قانون‌گذاری مناسب در آن فراهم می‌کند. بدین شکل می‌توان گفت که شناسایی درست بازار و فهمیدن بازیگران اصلی، نوع فعالیت‌ها و حجم پول در گردش و هرنوع اطلاعات اساسی دیگر درباره این بازار جدید، از نکاتی است که پیش از قانون‌گذاری باید مدنظر داشت.

منبع:
کوین‌دسک