Gerdab.IR | گرداب

پیشنهادات قانونی وزارت دارایی و بانک مرکزی روسیه در رابطه با رمزارز‌ها

پیشنهادات قانونی وزارت دارایی و بانک مرکزی روسیه در رابطه با رمزارز‌ها
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

وزارت دارایی روسیه، پیشنهاد تصویب دو قانون جدید را با هدف تنظیم بازار رمزارز‌ها ارائه کرده است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، پیش‌نویس این قوانین برای نظرخواهی تا قبل از ۱۸ مارس ۲۰۲۲ ارائه خواهد شد. طبق گزارش رسانه‌های مختلف، بانک مرکزی روسیه از مدت‌ها قبل به دنبال پیشنهاد لایحه جایگزین بوده است.

در اوایل ماه فوریه ۲۰۲۲، از وزارت دارایی و بانک مرکزی روسیه خواسته شد تا قبل از ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه ۲۰۲۲)، قوانین جدیدی برای تنظیم فضای رمزارز پیشنهاد کنند. اکنون وزارت دارایی روسیه، دو لایحه جدید را جهت تنظیم بازار رمزارز و فعالیت‌های مرتبط در کشور، ارائه کرده است.

وزارت خزانه داری این کشور یک قانون جدید در رابطه با رمزارز و یک لایحه برای اصلاح سایر قوانین مرتبط با ارز دیجیتال پیشنهاد داده است. طبق پورتال فدرال روسیه، متن پیش‌نویس‌ها هنوز منتشر نشده است. یک خبرگزاری گزارش داده است که بحث و رایزنی درباره قوانین پیشنهادی تا ۲۷ اسفند (۱۸ مارس ۲۰۲۲) ادامه خواهد داشت. این دو نهاد بر سر نحوه تنظیم فضای رمزارز اختلاف نظر داشتند.

بانک مرکزی روسیه پیشنهاد ممنوعیت انجام بسیاری از عملیات مربوط به رمزارز از جمله صدور، تجارت و استخراج سکه را داد، اما وزارت دارایی خواستار قانونی شدن و اعمال محدودیت‌ها شد. دولت روسیه در نهایت طرحی را برای تنظیم فضای رمزارز طبق نظر وزارت خزانه داری اجرا کرد. در عین حال، بعضی از خبرگزاری‌ها فاش کرده‌اند که بانک مرکزی روسیه پیشنهاد‌های قانونی خود را برای جلوگیری از صدور، گردش و استفاده از ارز دیجیتال خصوصی آماده کرده است.

یک خبرگزاری که ادعا می‌کند اسناد را در اختیار دارد، به نقل از منبعی از صنعت مالی می‌گوید که پیش‌نویس قوانین بانک مرکزی در اختیار وزارت دارایی قرار گرفته است. اداره مالی نیز اشاره کرده است که مجازات باید برای مؤسسات و اشخاصی که در عملیات ممنوعه دست دارند، اعمال شود.

هم‌چنین خواسته شده تا انتشار اطلاعات مربوط به رمزارز و هر یک از فعالیت‌های فهرست شده، ممنوع شود. بانک مرکزی روسیه پیشنهاد کرده است که بانک‌ها، مؤسسات مالی و نهاد‌های فعال در سیستم پرداخت ملی روسیه، هیچ نقل و انتقال رمزارزی بدون مشارکت مستقیم مشتریان انجام ندهند.

از پیشنهاداتی که بانک مرکزی روسیه ارائه کرده است می‌توان فهمید که چه موضع سختگیرانه‌ای نسبت به ارز‌های دیجیتال دارد. در حالی که بیش‌تر مؤسسات دولتی روسیه مخالف ممنوعیت استفاده از رمزارز‌ها هستند. در ماه دسامبر ۲۰۲۱، نمونه اولیه پلتفرم آزمایشی رمزارز بانک مرکزی تکمیل شد و بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که با همکاری بانک‌های تجاری شرکت‌کننده در نمونه‌های آزمایشی موفق به انجام تراکنش بین کیف پول‌های روبل دیجیتال شده است.

منبع:
news.bitcoin.com