Gerdab.IR | گرداب

مزارع غیرقانونی استخراج رمزارز در قزاقستان تعطیل شدند

مزارع غیرقانونی استخراج رمزارز در قزاقستان تعطیل شدند
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

مقامات قزاقستان به دنبال رشد بی‌سابقه استخراج ارز‌های مجازی در کشور پس از ممنوعیت آن در چین، ۱۳ مزرعه غیرقانونی استخراج رمزارز را شناسایی و تعطیل کردند.

به گزارش گرداب، به نقل از اویل پرایس، مقامات انرژی قزاقستان اعلام کردند طی هفته گذشته ۱۳ مزرعه غیرقانونی استخراج اطلاعات را که روی‌ هم‌رفته بیش‌از ۲۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کرد کشف کرده‌اند.
این تاسیسات در مناطق مختلف کشور از جمله کاراگاندا، پاولادور، ترکستان، آکمولا و کوستانای و همچنین شهر‌های نورالسلطان، آلماتی و شیمکنت قرار داشتند.

وزیر انرژی قزاقستان طی بیانیه‌ای در ۲۱ فوریه اعلام کرد تلاش‌ها برای شناسایی و تعطیلی مزارع استخراج اطلاعات از شبکه برق ادامه دارد. وزیر توسعه دیجیتال، نوآوری و صنعت هوافضای قزاقستان برای شناسایی این تاسیسات از مردم درخواست کمک کرده و اعلام کرد این استخراج کنندگان غیرقانونی آسیب جدی به شبکه برق کشور می‌زنند. هزینه انرژی این فعالیت‌های غیرقانونی بیش‌از ۱ گیگاوات است.

رئیس‌جمهور قزاقستان عقیده دارد دولت باید راه‌حل‌های جامعی برای قانونی کردن و توسعه استخراج ارز‌های مجازی داشته باشد. وی گفت دولت مخالف استخراج ارز‌های مجاز نیست، اما افرادی که می‌خواهند در این بخش فعالیت کنند باید مجوز داشته باشند، برق خود را با تعرفه‌های مناسب دریافت کنند، درآمد خود را اعلام و مالیات پرداخت کنند و در پروژه‌های سبز مشارکت داشته باشند.

ممنوعیت استخراج ارز‌های مجازی در چین در تابستان گذشته باعث رشد این صنعت در قزاقستان شد. اپراتور‌های ارز مجازی از قیمت نسبتاً پایین برق در این کشور برای تبدیل قزاقستان به دومین مرکز بزرگ استخراج ارز‌های مجازی در دنیا استفاده کردند.

اما بسیاری از این افراد فعالیت خود را به اطلاع مقامات نرساندند و از حجم بالای برق خانگی برای استخراج ارز‌های مجازی استفاده کردند. دولت قزاقستان این استخراج کنندگان غیرقانونی را مسئول خاموشی‌های متعدد در مناطق مختلف کشور طی ماه‌های اخیر می‌داند.

وزیر انرژی قزاقستان اعلام کرد مصرف برق این کشور در ۹ ماه ابتدائی ۲۰۲۱، ۸ درصد نسبت‌به همین دوره در سال قبل‌از آن افزایش‌یافته بود، درحالی‌که مصرف برق قزاقستان سالانه کمتر از ۲ درصد رشد داشت.