Gerdab.IR | گرداب

سوءاستفاده کلاهبرداران فضای مجازی از بحران اوکراین

سوءاستفاده کلاهبرداران فضای مجازی از بحران اوکراین
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

شرکت امنیت سایبری آواست از احتمال سو استفاده کلاهبرداران فضای مجازی از بحران اوکراین برای فریب کاربران اینترنت و سرقت پول از آن‌ها خبر داده است.

به گزارش گرداب و به نقل از رویترز، این شرکت تصریح کرده: در ۴۸ ساعت گذشته تعدادی از کلاهبرداران را ردیابی کرده‌ایم که با تظاهر به نمایندگی اوکراینی‌هایی که نیاز مبرم به کمک مالی دارند، تلاش می‌کنند مردم را فریب دهند.

در سال‌های گذشته نیز معمولاً همزمان با آغاز جنگ در نقاط مختلف دنیا، عده‌ای از افراد کلاهبردار با ارسال پیام، ایمیل و ... برای کاربران اینترنت مدعی می‌شدند از طرف سازمان‌های خیریه یا مردم مناطق جنگ زده مأموریت دارند کمک‌های مالی افراد را جمع‌آوری کرده و به دست افراد آسیب دیده برسانند.

آواست همچنین اعلام کرد خدمات خود را در مناطق دونتسک و لوهانسک که به عنوان «مناطق جدید تحریم شده» از سوی کشور‌های غربی توصیف کرده و به کاربران جدید این بخش‌ها هم هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد.

اوکراین و روسیه روی هم رفته تنها حدود یک درصد از کل درآمد آواست را به خود اختصاص می‌دهند و از همین رو اقدامات این شرکت امنیت سایبری انگلیسی در این زمینه فاقد اهمیت و ارزش اقتصادی و کاملاً نمادین است.