Gerdab.IR | گرداب

اوکراین علیه فضای سایبری روسیه ارتش IT راه اندازی می‌کند

اوکراین علیه فضای سایبری روسیه ارتش IT راه اندازی می‌کند
تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۴۰۰

معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد این کشور یک ارتش IT برای مبارزه علیه نفوذ‌های دیجیتالی روسیه ایجاد خواهد کرد.

به گزارش گرداب، رویترز هفته گذشته گزارش کرده بود اوکراین از هکر‌های زیرزمینی این کشور خواست به حمایت از زیرساخت حیاتی و اجرای عملیات‌های جاسوسی سایبری علیه نیرو‌های روسیه کمک کنند.

میخایلو فدروف در توییتی که یک کانال تلگرامی منتشر کننده فهرست وب سایت‌های مهم روسیه را لینک کرده بود، نوشت: ما یک ارتش IT ایجاد می‌کنیم. وظایفی برای همه وجود دارد. ما به مبارزه در عرصه سایبری ادامه می‌دهیم. نخستین وظیفه در این کانال برای متخصصان سایبری است.

این کانال تلگرامی فهرست ۳۱ سازمان دولتی و تجاری مهم روسی شامل غول انرژی گازپروم، لوک اویل، دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه و بانک‌ها و شماری از وب سایت‌های دولتی را منتشر کرده است. وب سایت رسمی kremlin.ru کرملین و دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز شنبه در نتیجه حمله داس از کار افتادند.

به گفته محققان شرکت امنیت سایبری ESET، هفته گذشته بدافزار پاک کننده اطلاعات در اوکراین شناسایی شد که صد‌ها رایانه را هدف قرار داده است. ظن اصلی به روسیه است که مکررا به حملات علیه اوکراین و کشور‌های دیگر متهم شده است. قربانیان حملات مذکور شامل سازمان‌های دولتی و موسسات مالی بوده اند.

بر اساس گزارش رویترز، انگلیس و آمریکا اعلام کردند هکر‌های ارتش روسیه عامل حملات داس هستند که هفته گذشته پیش از حمله نظامی روسیه، وب سایت‌های دولتی و بانکی اوکراین را از کار انداخته بودند.