Gerdab.IR | گرداب

۵۸ میلیارد دلار خسارت ناشی از نقض داده‌ها

۵۸ میلیارد دلار خسارت ناشی از نقض داده‌ها
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۴۰۰

سورف شارک (Surfshark)، ارائه دهنده شبکه مجازی اختصاصی، در گزارش اخیر خود به مهم‌ترین نقض داده‌های اتفاق افتاده در بخش‌های مهم در طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ پرداخته است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، مجرمان سایبری از داده‌های حساس سوءاستفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند این داده‌ها را در اختیار دولت‌ها قرار دهند تا نظارت بر روی افراد بیش‌تر شود. نقض داده می‌تواند میلیارد‌ها دلار خسارت به بار آورد.

به گفته سورف شارک، بزرگ‌ترین نقض داده زمانی رخ داد که گسترده‌ترین شبکه تلفن همراه تایلند به نام AIS، اتفاقی پایگاه داده‌ای با هشت میلیارد مدرک اینترنتی را به نمایش گذاشت. این حادثه ۵۸ میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

در بخش خرده فروشی، شرکت لوازم آرایشی Estee Lauder به دلیل فاش شدن ۴.۴ میلیارد مدرک، حدود ۳.۰۷ میلیارد دلار خسارت دید. اما جرمیا فاولر، کارشناس امنیتی‌ای که این نقض داده را کشف کرده بود، نمی‌توانست با شرکت تماس برقرار کند.

در صنعت بازی، بازی روبلاکس (Roblox) هک شد و آن هم به این دلیل بود که یکی از کارمندان با دریافت رشوه، پنل بک اِند پشتیبانی مشتری را برای نفوذ هکر باز گذاشت. حساب‌های کاربری زیادی از جمله حساب بزرگ‌ترین بازیکن روبلاکس، در دسترس هکر قرار گرفت. طی این هک روبلاکس تقریبا ۷۰۰ میلیون دلار ضرر دید.

۵۸ میلیارد دلار خسارت ناشی از نقض داده‌ها

در بخش فناوری، نقض داده در شرکت نرم‌افزاری کیپ نت (The Keepnet Labs) در ماه ژوئن ۲۰۲۰ رخ داد. این اتفاق زمانی افتاد که یکی از مهندسان شرکت هنگام منتقل کردن مدارک مربوط به نقض داده‌های قبلی، برای ده دقیقه فایروال را غیرفعال کرد تا انتقال داده سریع‌تر انجام شود. در نتیجه این بی‌احتیاطی، پنج میلیارد مدرک دزدیده شد و حدود ۳۴ میلیارد دلار خسارت وارد شد.

در بخش مراقبت‌های بهداشتی، ۶۷ میلیون مدرک متعلق به شرکت Apodis Pharma به سرقت رفت و ۴۷۳ میلیون دلار خسارت وارد شد. مانند اتفاقی که برای شرکت کیپ نت افتاد، داده‌های این شرکت نیز برای دسترسی عموم باز گذاشته شده بود و هکر‌ها از این فرصت استفاده کردند.

در بخش مالی، بیش از ۲۲۰ میلیون مدرک شرکت گزارش‌کننده اعتبار مصرف‌کننده به نام Experian Brazil، به سرقت رفت و تقریبا بیش از یک و نیم میلیون دلار خسارت به این شرکت وارد شد.

در بخش آموزش و تحت کنترل دولت محافظه کار بریتانیا، اطلاعات مربوط به ۲۸ میلیون کودک و دانش‌آموز از بخش خدمات سوابق یادگیری ملی در اختیار یک شرکت اطلاعاتی بزرگ قرار گرفت که این شرکت از اطلاعات در دسترس، برای تأیید سن قماربازان آنلاین استفاده می‌کرد. این موضوع حدود ۲۵۸ میلیون دلار هزینه به بار آورد.

اخیرا سورف شارک شبکه نکسوس (Nexus) را راه‌اندازی کرد. این شبکه به کاربران این امکان را می‌دهد تا نه تنها به یک سرور، بلکه به یک شبکه کامل از سرور‌ها دسترسی داشته باشند و سپس به سرور انتخابی هدایت شوند. این کار به بهینه‌سازی ترافیک کاربران کمک می‌کند تا سریع‌تر، پایدارتر، ایمن‌تر و خصوصی‌تر باشد.
منبع:
cybernews