Gerdab.IR | گرداب

خواسته عجیب هکر‌ها از شرکت انویدیا

خواسته عجیب هکر‌ها از شرکت انویدیا
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

طبق گزارشی جدید اطلاعات ۷۱ هزار کارمند انویدیا در حمله هکری سرقت شده است. همچنین هکر‌ها به جای باج خواسته‌ای عجیب از این شرکت تراشه سازی دارند.

به گزارش گرداب و به نقل از ورج، انویدیا هفته گذشته اعلام کرد هک شده و اطلاعات برخی از کارمندانش فاش شده است. طبق گزارشی دیگر هکر‌ها تهدید کرده اند صد‌ها گیگابایت اطلاعات انویدیا را در وب فاش کنند. این اطلاعات شامل داده‌هایی درباره تراشه‌های گرافیکی جدید است.

طبق اطلاعات وب سایت Have I Been Pwned ایمیل‌ها و داده‌های ۷۱ هزار کارمند انویدیا هک شده است. هنوز مشخص نیست وب سایت مذکور چگونه به این اطلاعات دست یافته و انویدیا نیز صحت آن را تایید نکرده است. از سوی دیگر مشخص نیست شرکت آمریکایی به درخواست هکر‌ها تن می‌دهد یا خیر.

البته باید اشاره کرد تعداد کارمندان انویدیا بسیار کمتر از ۷۱ هزار نفر است. در گزارش سالانه شرکت ۱۸ هزار و ۹۷۵ نفر در ۲۹ کشور به عنوان کارمندان آن ذکر شده اند. احتمال دارد آدرس‌های ایمیل هک شده مربوط به کارمندان سابق و نام‌های مستعار برای گروهی از آن‌ها باشد.

انویدیا پس از کشف این رویداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: در ۲۳ فوریه ۲۰۲۲ میلادی شرکت ما از یک رویداد امنیت سایبری مطلع شد که روی منابع فناوری اطلاعات مان تاثیر گذاشت. مدت کوتاهی پس از کشف این رویداد، ما اقدامات حفاظتی از شبکه را سخت‌تر کردیم و با کارشناسان امنیت سایبری مشورت کردیم. همچنین مقامات را مطلع کردیم. ما هیچ شواهدی از باج افزار رصد نکردیم.

این درحالی است که انویدیا صفحه واکنش امنیت سایبری خود را از یکم مارس به بعد آپدیت نکرده است.

گروه هکری $LAPSUS مسئولیت این حمله سایبری را قبول کرده است. این گروه خواسته‌ای عجیب از انویدیا دارد و از شرکت خواسته تا درایور‌های GPU خود را برای همیشه به طور منبع باز ارائه کند و محدودیتی که این شرکت بر تمام GPU‌های سری انویدیا-۳۰ جهت کاهش قدرت استخراج رمزارز وضع کرده را لغو کند.