Gerdab.IR | گرداب

اتهام تازه اپل در اروپا کار دستش داد

اتهام تازه اپل در اروپا کار دستش داد
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱

رگولاتور‌های آنتی تراست اتحادیه اروپا اپل را به محدود کردن دسترسی رقبا به فناوری متهم کرده اند که برای کیف پول‌های موبایل استفاده می‌شود. احتمالا تولیدکننده آیفون با جریمه‌ای کلان روبرو شود.

به گزارش گرداب، سال گذشته پس از شکایت شرکت اسپاتیفای، رگولاتور‌های اتحادیه اروپا اپل را به اختلال در رقابت بازار پخش موسیقی متهم کردند؛ بنابراین این دومین باری است که اتحادیه اروپا اتهاماتی علیه اپل مطرح می‌کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا روز گذشته برگه بیانیه اعتراض به اپل ارسال کرده که در آن توضیح داده شده چگونه این شرکت از موقعیت برتر خود در بازار‌های کیف پول‌های تلفن همراه در دستگاه‌های iOS سوء استفاده کرده است.

به گفته کمیسیون اتحادیه اروپا رفتار‌های غیررقابتی اپل مربوط به ۲۰۱۵ میلادی و زمانی عرضه سرویس «اپل پی» است.

مارگارت وستاگر کمیسیونر آنتی تراست اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در این باره نوشت: ما نشانه‌هایی در دست داریم که نشان می‌دهد اپل دسترسی شرکت‌های طرف ثالث به فناوری‌های ملزوم برای توسعه کیف پول موبایل در دستگاه‌های اپل را محدود کرده است. در بیانیه اعتراض خود در درجه اول متوجه شدیم اپل رقابت را به نفع سیستم پرداخت «اپل پی» خود محدود کرده است.

اپل ممکن است با جریمه‌ای تا ۱۰ درصد درآمد جهانی خود یا ۳۶.۶ میلیارد دلار (براساس درآمد سال گذشته شرکت) روبرو شود. هرچند اتحادیه اروپا به ندرت سقف جریمه را برای شرکتی تعیین می‌کند.

اپل پی در بیش از ۲۵۰۰ بانک در سراسر اروپا استفاده می‌شود. در این سیستم از یک تراشه NFC استفاده می‌شود که پرداخت‌های سریع در آیفون و آی پد را ممکن می‌کند.

این درحالی است که وستاگر بهانه‌های شرکت در خصوص حفظ امنیت را رد کرده است. او در کنفرانس خبری گفت: تحقیقات ما تا به امروز هیچ نشانی از خطر امنیت درجه بالا را مشخص نکرده است. برعکس شواهد حاکی از آن است که عمکلرد اپل را نمی‌توان با نگرانی‌های امنیتی توجیه کرد.