هشدار دادسراي تهران به كاربران اينترنت

هشدار دادسراي تهران به كاربران اينترنت
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸

دفتر اينترنت دادسراي عمومي و انقلاب تهران با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به برخي كلاهبرداري‌هاي اينترنتي و تلفني به كاربران اينترنت هشدار داد.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، در این اطلاعیه آمده است به كليه كاربران اينترنت هشدار داده مي‌شود اگر نامه‌هاي الكترونيكي را تحت عنوان برنده شدن جايزه، استخدام و... دريافت كردند كه در متن آن نامه‌ها به نحوي از آنها هزينه‌هايي درخواست شده بود، حتماً هويت فرستنده را از طريق نمايندگي‌هاي معتبر خارجي بررسي كنند و در دام كلاهبرداران اينترنتي گرفتار نشوند.

در اطلاعيه دادسراي تهران آمده است: «مدتي است افرادي با هويت جعلي از طرف بانك‌ها و موسسات معتبر خارجي به تعدادي از كاربران شبكه اينترنت نامه‌هاي الكترونيكي مبني بر برنده شدن در مسابقه و قرعه‌كشي يا استخدام در شركت‌ها و موسسات خارجي ارسال مي‌كنند و در صورتي كه كاربر اغفال شود و مشخصات يا مداركي را ارسال كند در مراحل بعدي به بهانه بررسي مدارك، صدور ويزا، اقامت و همچنين گذراندن مراحل اداري و استعلامات حقوقي و اخذ تاييديه مراجع بين‌المللي، وجوهي را از كاربر طلب مي‌كنند.

اگر كاربر مبالغ هر مرحله را به بانك خارجي اعلام شده پرداخت كند در مراحل بعدي نيز هزينه بالاتري را از وي مطالبه مي‌كنند.

اين فرآيند تا جايي پيش مي‌رود كه مبالغ زيادي از كاربر قرباني اخاذي مي‌شود.

پس از پيگيري مال‌باخته به منظور روشن شدن وضعيت خود، كلاهبرداران با بهانه‌هاي مختلف طفره مي‌روند يا ارتباط ‌ايميلي خود را قطع مي‌كنند.»

در ادامه اين اطلاعيه آمده است: «به كليه كاربران اينترنت هشدار داده مي‌شود اگر نامه‌هاي الكترونيكي را تحت عنوان برنده شدن جايزه، استخدام و... دريافت كردند كه در متن آن نامه‌ها به نحوي از آنها هزينه‌هايي درخواست شده بود، حتماً هويت فرستنده را از طريق نمايندگي‌هاي معتبر خارجي بررسي كنند و در دام كلاهبرداران اينترنتي گرفتار نشوند. اين كلاهبرداران معمولاً حس طمع كاربران قرباني را تحريك مي‌كنند و پس از تطميع آنان اهداف شوم خود را به مرحله اجرا مي‌گذارند.»

دادسراي تهران همچنين هشدار داده است بخش ديگري از كلاهبرداري‌ها از طريق تلفن به منازل و شركت‌ها يا تلفن‌هاي همراه صورت مي‌گيرد، به گونه‌اي كه پس از تماس با شماره‌‌اي كه به صورت تصادفي انتخاب شده است، اعلام مي‌كنند شما در قرعه كشي خاصي برنده شده‌ايد و يك دستگاه ساعت يا ماشين حساب به شما تعلق گرفته است.

در اينجا نيز با تطميع افراد آدرس آنها را دريافت مي‌كنند و پس از مراجعه به محل آدرس دريافتي هديه‌‌اي با ارزش بسيار كم را تحويل مي‌دهند و در كنار آن نيز ظاهراً يك كارت اينترنتي با مدت كاركرد زياد و با قيمتي ارزان‌تر از كارت‌هاي موجود در بازار را به قرباني مي‌فروشند كه مسلماً در اكثر اين موارد كارت اينترنتي فاقد اعتبار است.

در مورد تلفن همراه نيز پيام كوتاهي از يك شماره نامشخص ارسال و اعلام مي‌شود شما برنده شارژ رايگان شده‌ايد و با ارسال كد مندرج در پيام كوتاه به شما هزينه مكالمه رايگان هديه داده مي‌شود، اما در اصل كد مذكور باعث كم شدن مقدار هزينه مكالمه موجود در حساب قرباني مي‌شود و آن مقدار هزينه را به فرستنده پيام كوتاه انتقال مي‌دهد.

در اين خصوص هشدار داده مي‌شود اگر كسي با شماره تلفن شهروندي تماس گرفت ممكن است قصد اخاذي يا كلاهبرداري داشته باشد يا حداقل مشخصات هويتي و سكونت مخاطب را به دست آورد كه ممكن است مشكلاتي را براي شهروندان ايجاد كند. بنابراين شهروندان براي پيشگيري از بروز مشكلات مالي و امنيتي لازم است قبل از هر پاسخي به مخاطبان تلفني يا اينترنتي ابتدا از هويت واقعي آنان اطمينان حاصل و پس از آن پاسخ دهند و موارد درخواستي آنان را ارائه كنند.