Gerdab.IR | گرداب

اپل بالاخره از قوانین دولتی هلند پیروی کرد

اپل بالاخره از قوانین دولتی هلند پیروی کرد
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

اپل دیروز اعلام کرد مذاکراتی ثمربخش با اداره مصرف کنندگان و بازار‌های هلند داشته و قوانین مربوط به شیوه استفاده اپلیکیشن‌های دوست‌یابی از سیستم‌های پرداخت طرف ثالث را دوباره آپدیت کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از ورج، طبق قوانین آپدیت شده گزینه‌های بیشتری درباره سیستم‌های پرداخت برای توسعه دهندگان اپ در نظر گرفته شده و محدودیت‌هایی که قبلاً وضع شده بود نیز اکنون برطرف شده اند.

هرچند تغییرات قوانین چندان زیاد نیست و فقط مربوط به اپلیکیشن‌های دوست یابی هلندی است، اما نشان می‌دهد اپل تمایل دارد از قوانین دولتی پیروی کند. حال آنکه ممکن است شرکت مذکور با چالش‌های سختگیرانه تری در بقیه مناطق روبرو باشد، به خصوص آنکه آمریکا و اروپا مقابله با انحصارطلبی را گسترش داده اند و احتمالاً شرکت مجبور می‌شود پورت شارژ لایتنینگ را حذف کند.

در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی اداره مصرف کنندگان و بازار‌های هلند اعلام کرد اپل باید به اپلیکیشن‌های دوست یابی اجازه دهد در کنار سرویس پرداختی که در iOS به کار گرفته شده از سرویس‌های دیگر نیز استفاده کنند.

از آن زمان تاکنون اپل راه حل‌های مختلفی را برای پیروی از این دستور ارائه کرد، اما رگولاتور هلندی هیچکدام را تایید نکرد و کافی ندانست. در ماه می‌اداره مصرف کنندگان و بازار هلند اعلام کرد جدیدترین قوانین اپل (مجموعه قوانینی که قبل از دیروز اعلام شد) نسبت به گذشته بهبود یافته اند، اما هنوز مطابق قوانین هلند و اتحادیه اروپا نیستند.

در این میان برای پیروی از قانون، فشار روزافزونی بر اپل وارد شد، به طوریکه همزمان با فعالیت شرکت برای انجام تغییرات، چند میلیون یورو جریمه علیه آن وضع شد.

براساس قوانینی که روز گذشته اعلام شد، توسعه دهندگان اپ باید قبل از نشان دادن روش‌های پرداخت طرف ثالث روی نمایشگر به کاربر، پیامی را نمایش دهند. از سوی دیگر لحن نوشتار پیام اپل در این خصوص تغییر کرده و احتمال کمتری دارد تا مشتریان را بترساند.

گزینه‌هایی که برای کاربران نیز نمایش داده می‌شود، نیز متفاوت خواهند بود. قبلاً دو کلید «ادامه دهید» یا «لغو کردن» برای وی نمایش داده می‌شد. اکنون به جای این کلید‌ها گزینه «متوجه شدم» نمایش داده می‌شود.

همچنین تحت قوانین جدید، توسعه دهندگان لازم نیشت بین شیوه پرداخت طرف ثالث یا یک لینک پرداخت خارجی یکی زا انتخاب کنند. آن‌ها می‌توانند در صورت تمایل از هر دو استافده کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند بهای هر سرویس را نمایش دهند.

همچنین در آپدیت جدید اپل بخشی از قانون قدیمی را حذف کرده که طبق آن پیوند به یک پرداخت خارجی نباید شامل قیمت موارد موجود در وب‌سایتی باشد که توسعه دهنده مالک آن است یا مسئولیت آن را برعهده دارد.