Gerdab.IR | گرداب

ستاری: صنعت شیلات حوزه‎‌ای بکر برای ورود فناوری و نوآوری است

ستاری: صنعت شیلات حوزه‎‌ای بکر برای ورود فناوری و نوآوری است
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۴۰۱

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در رویداد نیاز‌های فناورانه صنعت شیلات، با بکر دانستن این عرصه در کشور بر ضرورت رخنه فناوری به این حوزه تاکید کرد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در رویداد نیاز‌های فناورانه صنعت شیلات، با بکر دانستن این عرصه در کشور بر ضرورت رخنه فناوری به این حوزه تاکید کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این بازدید که با همراهی حسین حسینی رییس سازمان شیلات، گفت: حوزه کشاورزی یکی از عرصه‌هایی است که تعداد شرکت‌های دانش بنیان در آن پایین است و کمتر از ۴ درصد شرکت‌ها در این حوزه فعالیت می‌کنند. یکی از اولویت‌های جدی امسال معاونت علمی و فناوری توسعه تعداد و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی و شیلات است.

ستاری ادامه داد: تلاش و هم افزایی میان نهاد‌های مرتبط با این حوزه این است که ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه کشاورزی و شیلات بیشتر شود و بر همین اساس سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی هم در حال جذب شدن است. با این رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات که نمونه بارز آن همین شرکت‌ها و تولیداتی هستند که در این نمایشگاه عرضه شده است باید منتظر اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: حوزه دریا عرصه‌ای است که در ایران بسیار مغفول است و جای کار زیادی دارد. این حوزه ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری و ورود فناوری دارد و معاونت علمی و فناوری تلاش دارد که این حوزه را با استفاده از فناوری توسعه دهد.

معرفی دستاورد‌های فناورانه در حوزه شیلات

نسل جدید مکمل‌های خوراکی ماهیان پرورشی، مکمل‌های پروبیوتیک، ضدعفونی کننده‌های آب مزارع آبزی پروری، آب مغناطیسی در پرورش ماهی، نانو ماسک جلبک، سامانه ردیابی گله‌های ماهیان تن، دستگاه جداکننده و شمارنده تخم ماهی، دستگاه غذاپاش آبزیان، دستگاه برداشت میکروجلبک و کود ماهی، فرآوری و تولید پلیمر‌های زیستی از جلبک‌های دریایی و ... از جمله محصولاتی هستند که در این نمایشگاه عرضه شده اند.