Gerdab.IR | گرداب

جعبه‌ای که دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ را به اکسیژن تبدیل می‌کند

جعبه‌ای که دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ را به اکسیژن تبدیل می‌کند
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۴۰۱

اطلاعات نشان می دهد جعبه کوچکی که در کاوشگر استقامت تعبیه و به مریخ فرستاده شده قادر است در سیاره سرخ به اندازه یک درخت روی زمین، اکسیژن تولید کند.

به گزارش گرداب به نقل از سی نت، محققان دانشگاه MIT مشغول توسعه ابزاری هستند که روی مریخ اکسیژن در مقیاس بالا می سازد.

سال گذشته هنگامیکه ناسا کاوشگر رباتیک استقامت را به سیاره سرخ فرستاد، یک ابزار یک جعبه کوچک و طلایی رنگ به نام MOXIE را برای «آزمایش استفاده از منابع اکسیژن در مریخ» در آن تعبیه کردند.

اکنون محققان این پروژه اعلام کرده اند MOXIE در حال فعالیت است و میزان اکسیژن تولیدی آن با بازده یک درخت روی زمین قابل مقایسه است.

در پایان ۲۰۲۱ میلادی داده های وسیع نشان داد ابزار مذکور در ۷ آزمایش جداگانه و طی شرایط جوی مختلف به هدف تولید ۶ گرم اکسیژن در هر ساعت دست یافته است. این شرایط جوی شامل شب و روز، فصل های مختلف مریخ و موارد مشابه است.

مایکل هشت محقق ارشد ماموریتMOXIE در MIT می گوید: تنها چیزی که نشان نداده ایم عملکرد این ابزار هنگام غروب یا طلوع خورشید است. در این مواقع دما به میزان قابل توجهی تغییر می کند.

MOXIE یک ابزار بسیار کوچک و در حقیقت به اندازه یک تستر است که کارآیی زیادی دارد. این بدان معنا است که اگر محققان بتوانند اندازه این ابزار را بزرگتر کنند، MOXIE می تواند اکسیژنی بسیار بیشتر از ۶ گرم به ازای هر ساعت تولید کند.

محققان امیدوارند در آینده بتوانند به اندازه صدها درخت در مریخ اکسیژن تولید کنند و به این ترتیب پس از رسیدن فضانوردان به سیاره از حیات آنها و همچنین تامین سوخت موشک برای بازگرداندن آنها به زمین پشتیبانی کنند.

ابزار مذکور به طور مرتب دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ را به اکسیژن قابل تنفس تبدیل می کند. این درحالی است که ماده مذکور ۹۶ درصد اتمسفر سیاره را تشکیل می دهد.