Gerdab.IR | گرداب

لزوم ورود سواد فضای مجازی در نظام آموزشی مدارس

لزوم ورود سواد فضای مجازی در نظام آموزشی مدارس
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۴۰۱

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر لزوم ورود دروس سواد فضای مجازی در نظام آموزشی مدارس و فعالیت بخش خصوصی در سامانه‌های آموزشی ملی کشور تاکید کرد.

به گزارش گرداب ، چهارمین نشست کمیته راهبری سند صیانت از کودکان در فضای مجازی با رونمایی از نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و برنامه عملیاتی مدیریت فضای مجازی و سالم سازی آن برای خانواده و کودک با ارائه محصولات مرتبط با حضور دبیر شورایعالی فضای مجازی و وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعدادی از اعضای شورا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در این نشست با اشاره به تاثیر همه گیری کرونا در کشور بر رویکرد شورایعالی فضای مجازی برای حضور کودکان و خانواده‌ها در فضای مجازی از سال ۱۳۹۹ به بعد گفت: با فراگیری کرونا در کشور و نگرانی حضور کودکان و خانواده‌ها در برنامه‌های خارجی برای دریافت خدمات آموزشی مورد نیاز، پس از بررسی‌های متعدد، دو راهکار ارائه شد که در نهایت مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرد تا نظام آموزشی کشور نسبت به راه اندازی یک برنامه متمرکز اقدام کرده و تمامی نظام آموزشی کشور روی آن پیاده سازی شود که براساس آن سامانه شاد در کشور راه اندازی شد که جزو افتخارات جمهوری اسلامی به دلیل پیاده سازی آن در مدت زمان کوتاه با قابلیت‌های مناسب است.

وی با تاکید بر این که سامانه شاد و همچنین تلوبیون به عنوان برنامه ملی باید شرایطی فراهم کنند تا بخش خصوصی نیز بتواند در آن‌ها فعالیت داشته باشد، افزود: بالاترین تعداد اینماد در کشور مربوط به حوزه آموزش بوده که این نشان دهنده توجه ویژه مردم به این حوزه و رونق کسب و کار است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شده و ساماندهی شود.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد حوزه محتوای کودک تصریح کرد: باید حوزه اقتصاد محتوای کودک بدون نگاه سرمایه داری تعریف شود که خوشبختانه در این حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسبی با مرکز ملی فضای مجازی داشته تا بتوانیم اقتصاد این حوزه را ساماندهی کرده و از ظرفیت‌های ایجاد شده در کشور استفاده کنیم.

وی درخصوص اهمیت نقش وزارت آموزش و پرورش در حوزه اینترنت و کودکان گفت: متاسفانه هنوز بحث سواد فضای مجازی در دروس مدارس در نظر گرفته نشده که باید به این مهم در کشور توجه شود. همچنین باید نظام نامه رده بندی سنی محتوا در حوزه بازی‌های رایانه‌ای و صوت و تصویر فراگیر در کشور به دلیل فراگیری آن‌ها در دنیا اعمال شود.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی جامع به مردم کشور برای آشنایی با نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و محصولات ارایه شده در این حوزه گفت: در سال ۱۴۰۰ سند صیانت از کودکان در فضای مجازی مصوب و برای تمامی دستگاه‌های کشور تقسیم کار ملی صورت گرفت که براساس آن این کمیته تشکیل شده و تاکنون اقدامات مناسبی در آن صورت گرفته که سامانه ۴۵۶ و نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی از جمله این دستاوردهاست و در ادامه برای ساماندهی این حوزه به اهتمام ویژه در تمامی دستگاه‌های کشور و به خصوص مجلس شورای اسلامی نیاز است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پایان اظهار امیدواری که با راه اندازی آزمایشی سامانه‌های ارائه شده و همکاری اپراتور‌های کشور در آن بتوانیم این محصولات را تکمیل کنیم.