Gerdab.IR | گرداب

کسب و کار‌های بومی در اولویت قانون جهش تولید دانش‌بنیان

کسب و کار‌های بومی در اولویت قانون جهش تولید دانش‌بنیان
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۱

با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، خانه خلاق و نوآوری ماندگار مرند دومین خانه خلاق ونوآوری استان و نیز مرکز رشد جامع دانشگاه صنعتی سهند تبریز افتتاح شد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرین آذربایجان شرقی، با بیان این که ظرفیت این استان برای توسعه اقتصاد نوآور با ظرفیت‌های خلاق و فرهنگی بسیار بالا است، گفت: استان آذربایجان شرقی عمدتا متکی به خام فروشی و استفاده از منابع زیرزمینی نبوده و بر مبنای کارآفرینی و خلاقیت توسعه خود را شکل داده است. همین امر یک مزیت برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق در استان به شمار می‌رود.

توسعه علوم انسانی با کمک صنایع خلاق و فناوری‌های نرم

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، فناوری‌های نرم و فرهنگی با کمک خانه‌های خلاق و نوآوری و شرکت‌های خلاق را جزو ظرفیت‌های جدید پیش‌بینی شده در قانون جهش تولید دانش‌بنیان دانست و افزود: مفاهیم جدیدی که در اقتصاد کشور وارد شده، همگی با هدف ترویج و تحقق فرهنگ دانش بنیان و خلاق مطرح شده‌اند که مهم‌ترین هدف تمامی این مفاهیم، ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری و توجه به عرصه نوآوری و فناوری است.

ستاری، ایجاد محیطی برای تبدیل ایده‌های خلاق در حوزه علوم انسانی و فناوری‌های نرم به محصول و خدمت به موجب ماده شش قانون جهش تولید دانش بنیان را یادآور شد و گفت: شکل دهی به شرکت‌های خلاق و دانش بنیان در حوزه صنایع خلاق و ایجاد شرکت‌های خلاق از ایده‌های نوآورانه، از مهم‌ترین اهداف خانه‌های خلاق و نوآوری است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اشتغال زایی پایدار در مناطق کمتر برخوردار در حوزه نوآوری‌های اجتماعی، عنوان کرد: توانمندسازی نیروی انسانی، جذب و نگهداشت نیروی انسانی بومی در محل سکونت وتولید ثروت از علم از مهم‌ترین اهداف توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق به شمار می‌رود.

وی با بیان این که در قانون جهش تولید مفاهیم جدید همچون خانه‌های خلاق و نوآوری و صنایع خلاق مطرح شده اند، گفت: توسعه علوم انسانی، فناوری‌های نرم و صنایع خلاق به دست شرکت‌هایی که پیچیدگی فناورانه بالایی ندارند، در این قانون مورد توجه قرار گرفته اند. شرکت‌های فعال در حوزه‌های بیست گانه صنایع خلاق از مد و لباس، نوآوری‌های اجتماعی، گردشگری و سایر حوزه‌ها می‌توانند از مزایای قانون جهش تولید دانش بنیان بهره ببرند و سهمی در توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق داشته باشند.

تغییر فرهنگ موجود و ترویج فرهنگ نوآوری

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، بسیاری از مشکلات قانونی و آیین نامه‌ای موجود و نیز موانع متعدد بر سر راه کار آفرینی و پیاده سازی ایده‌های نوآورانه، حل نخواهد شد مگر این که همین فرهنگ در تمامی بخش‌ها حکمفرما شود. این موضوع با عزم عمومی و خواست همگانی در استان آذربایجان شرقی محقق خواهد شد.

ستاری با بیان این‌که لازم بود تا قانون، زمینه را برای رشد و رونق نوآوری فراهم کند، ادامه داد: نوآوری خود قانون است و هر نوع نوآوری با قانون همخوان نیست. این امر زمینه‌ای فراهم می‌کند که شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و سایر فعالان زیست بوم فناوری نوآوری فراتر از ظرف قانون باشند.

وی با بیان این که ظرف قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برای زیست بوم فناوری و نوآوری که به بلوغ و رشد قابل توجهی رسیده بود کافی نبود، ادامه داد: با پیگیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همراهی مجلس شورای اسلامی، قانون جهش تولید دانش بنیان به تصویب رسید. این قانون بسیار مترقی و کارآمد نتیجه پیگیری‌ها و تلاش‌های ۳ ساله مستمر معاونت علمی و فناوری و مجلس شورای اسلامی است. این قانون دارای ۱۱ آیین نامه اجرایی است که از این میاان ۵ آیین نامه به تصویب رسیده است.

 

ستاری: کسب و کار‌های بومی و توسعه علوم انسانی در اولویت قانون جهش تولید دانش‌بنیان است

ضرورت توجه به صندوق‌های پژوهش و فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت توجه به نقش نهاد‌های سرمایه‌ای از جمله صندوق‌های پژوهش و فناوری استانی گفت: توجه به این که یک صندوق پژوهش و فناوری می‌تواند ۱۰ تا ۱۲ برابر سرمایه خود ضمانت نامه صادر کند، لازم است که صندوق پژوهش و فناوری استان از سرمایه قابل توجهی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و توسعه زیست بوم استان بهره ببرد.

ستاری، با اشاره به این که با توجه به حضور شرکت‌های بزرگ و صنایع در استان آذربایجان شرقی، مساله این است که صنایع بزرگ را چگونه به حوزه فناوری و نوآوری وصل کنیم، ادامه داد: روند پیشین شرکت‌های سنتی، مجالی برای اشتغال نیروی انسانی فارغ التحصیل ندارد و باید با شیوه‌های نوآورانه راه خود را ادامه دهد. برای کشوری با بیش از ۵ میلیون دانشجو، لازم است که صنعت به نوآوری و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیوند بخورد تا از ظرفیت سرمایه انسانی به بهترین شکل استفاده شود. ما نیازمند صنعتی هستیم که به کمک فناوری بومی، طراحی، بهینه سازی و ماشین سازی را خودش انجام می‌دهد.

وی با بیان این که ترغیب شرکت‌ها و صنایع با بخش فناورانه و نوآورانه مانند دانشگاه ها، موضوعی است که قانون جهش تولید دانش بنیان از آن حمایت می‌کند، ادامه داد: شرکت‌ها می‌توانند در حوزه نوآوری و فناوری سرمایه گذاری کنند و بر اساس قانون و طی فرآیندی، این موضوع در زمره اعتبار مالیاتی آن‌ها محسوب می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: ابزار‌های فوق العاده‌ای در اختیار بخش‌های مختلف از جمله استانداران قرار گرفته تا از روند توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان حمایت کنند. براساس قانون جهش تولید دانش بنیان محدودیت واگذاری اراضی دولتی به بخش خصوصی برداشته شده و اراضی پارک‌های علم و فناوری می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص پیدا کند.

ستاری با بیان این‌که براساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان، ظرفیتی ایجاد شده تا ارزیابی‌های مالیاتی و بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، به صورت تخصصی بررسی شود گفت: رسیدگی به موارد اختلافی و رسیدگی‌های قانونی به شرکت‌های دانش بنیان و خلاق توسط شعب ویژه دادگاه دانش بنیان یکی از مواردی است که با هدف نگاه تخصصی به فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری و حفظ حقوق آن‌ها در قانون جهش تولید دانش بنیان دیده شده است.

عزم همگانی برای اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تأکید بر این‌که قانون جهش تولید دانش‌بنیان، یک قانون یک پایه است و باید به اجرای موارد آن توجه شود، اظهار کرد: اجرای قانون همواره از تصویب آن دشوارتر و حائز اهمیت بالاتری است. به طور جدی با حمایت دولت مردمی، برای اجرای آیین نامه‌های این قانون ایستاده‌ایم. چرا که اگر به دنبال حمایت از نسل جوان و کارآفرین کشورمان داریم که به تازگی متولد شده، باید برای اجرای این قانون اهتمام بورزیم.

وی با بیان این که نسل جدید کارآفرین کشور حائز دانش، خلاقیت و انگیزه بالا برای توسعه اقتصاد دانش بنیان است، ادامه داد: باید فرهنگی در جامعه شکل بگیرد که به دانش و خلاقیت و نوآوری این جوان به دید یک سرمایه ارزشمند بنگرد. برای شکوفا کردن و قرار دادن این سرمایه در مسیر صحیح، نیازمند تحول جدی در آموزش هستیم و باید آموزش ما به سمت و سویی برود که در بازه زمانی مشخص، به اقتصاد، اشتغال و ارزش افزوده تبدیل شود. دانشگاهی می‌تواند به سمت و سوی توسعه اقتصاد حرکت کند که با حمایت از سرمایه‌های انسانی، مسیر و رویکرد خود را حل مشکلات جامعه قرار دهد.

ستاری، محصول را نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش دانست و ادامه داد: سرمایه گذاری دولتی روی پژوهش به محصول منجر نمی‌شود و تولید محصول از پژوهش، کار شرکت‌هایی است که روی تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می‌کنند. تمامی اقداماتی که در توسعه پارک‌های علم و فناوری، مراکز نوآوری، مراکز رشد و خانه‌های خلاق و نوآوری دنبال می‌کنیم، جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش و ایجاد مدلی برای ترغیب این بخش، به سرمایهگذاری روی نوآوری است. باید ریسک‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی کاهش یابد و این بخش سرمایه خود را به جای سایر حوزه‌ها، به این بخش بیاورد.

افتتاح خانه خلاق و نوآوری ماندگار مرند

در این مراسم، خانه خلاق و نوآوری ماندگار مرند توسط معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد. خانه خلاق و نوآوری ماندگار با ۶۰۰ مترمربع در مرکز شهرستان مرند با امکاناتی نظیر فضای کار اشتراکی، محل استقرار تیم ها، آزمایشگاه ایده ها، اتاق جلسات، و‌سایر امکانات ویژه صنایع خلاق و در حوزه فناوری‌های نرم آماده پذیرش تیم‌ها و کسب و کار‌های مرتبط است.

ایجاد پلتفرم‌های تولید محتوا، کسب و کار‌های آنلاین، گردشگری و صنایع دستی، از حوزه‌های فعالیت این خانه خلاق و نوآوری به شمار می‌رود و بر همین اساس، زیرساخت‌ها و امکانات متنوعی را در اختیار صاحبان ایده قرار می‌دهد.

 

ستاری: کسب و کار‌های بومی و توسعه علوم انسانی در اولویت قانون جهش تولید دانش‌بنیان است

رویکرد توسعه صنایع دستی بومی، حل مسائل و چالش‌های مختلف با رویکرد اقتصاد خلاق، توسعه زیرساخت اقتصاد فرهنگ، یکی دیگر از رویکرد‌های این خانه خلاق و نوآوری به شمار می‌رود.

خانه خلاق و نوآوری ماندگار مرند، علاوه بر ایجاد محیطی برای تبدیل ایده‌های خلاق در حوزه علوم انسانی و فناوری‌های نرم به محصول و خدمت به موجب ماده شش قانون جهش تولید دانش بنیان، حمایت و شکل دهی به شرکت‌های خلاق و دانش بنیان در حوزه صنایع خلاق را دنبال می‌کند.

با توجه به این‌که خانه‌های خلاق و نوآوری تبدیل ایده‌های فناورانه و نوآورانه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به محصولات خلاق و ایجاد ارزش آفرینی و اشتغال در حوزه فناوری‌های نرم، صنایع خلاق و فرهنگی است، خانه خلاق و نوآوری ماندگار مرند زمینه توسعه محصولات خلاق در حوزه علوم انسانی و فناوری‌های نرم را با توجه به امکانات بومی مرند دنبال می‌کند.

رویکرد حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هدف سوم اشتغال زایی پایدار در مناطق کمتر برخوردار در حوزه نوآوری‌های اجتماعی، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی و دریافت سهم قابل توجهی از اقتصاد دانش بنیان را دنبال می‌کند، این خانه خلاق و نوآوری زمینه را برای ایجاد اشتغال از صنایع خلاق دنبال می‌کند. توانمندسازی نیروی انسانی جذب و نگهداشت نیروی انسانی بومی در محل سکونت و تولید ثروت از علم به کمک نیروی انسانی بومی از دیگر اهدافی است که خانه خلاق و نوآوری مرند دنبال می‌کند.

افتتاح مرکز رشد جامع دانشگاه سهند

مرکز رشد جامع دانشگاه صنعتی سهند تبریز نیز در این مراسم به صورت ویدئو کنفرانس و توسط ستاری گشایش یافت. این مرکز رشد، بیش از ۱۰ واحد فناور را در خود جای داده است و در توسعه نوآوری و حمایت از ایده‌های نوآورانه به سمت بازار و صنعت فعالیت دارد.

دو هسته فناور، در این مرکز جامع فعالیت خود را شروع کرده‌اند و ظرفیت استقرار ۴ هسته فناو در این مرکز وجود دارد. مرکز تحقیقات کربن سبز با هدف تولید کربن هوشمند در این مرکز جامع آغاز به کار کرد. این مرکز می‌تواند در حوزه نوآوری‌ها و توسعه تحقیقات در حوزه کربن هوشمند، فعالیت دارد.

همچنین مرکز گوگردزدایی از روغن‌های پایه یکی دیگر از بخش‌هایی است که با فناوری‌های نوی، گوگردزدایی از سوخت‌های پایه را که نقش مهمی در آلایندگی‌های زیست‌محیطی دارند، فعالیت دارد. گوگردزدایی از مازوت و ترکیبات مشابه می‌تواند ضمن کاهش آلایندگی ها، صرفه جویی اقتصادی به حل کمبود سوخت در فصول سرد سال کمک کند.