Gerdab.IR | گرداب

ایران قدرت نوظهور صنعت داروسازی در جهان به پشتوانه دانش بنیان

ایران قدرت نوظهور صنعت داروسازی در جهان به پشتوانه دانش بنیان
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۱

چند سالی است به مدد زیست بوم فناوری و نوآوری و تلاش شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، صنعت دارویی کشور جهش قابل توجهی را تجربه کرده و کارشناسان معتقدند که ایران قدرت نوظهور صنعت داروسازی در جهان است.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طبق تحقیقات ملی صورت گرفته؛ دارو یکی از محصولاتی است که واردات آن به کشور ارزبری زیادی دارد و می‌تواند امنیت دارویی کشور را به خطر بیندازد. یکی از حوزه‌های دارویی که ارزبری آن بسیار بالا است شامل تولید دارو، مواد موثره (اولیه) دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی می‌شود که بخش اعظمی از این هزینه‌ها در زمینه تولید دارو‌های بیولوژیک، توسعه ظرفیت پالایشگاه پلاسما، تولید مواد اولیه دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی مصرف می‌شود.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تدوین یک برنامه ملی دقیق و جامع و با کمک دیگر نهاد‌های مرتبط و استفاده از تمامی توان شرکت‌ها و متخصصان کشور، تولید دارو‌های با بالاترین ارزبری را هدف گذاری کرده تا با کاهش ارزبری و قطع وابستگی به واردات دارو تا حد امکان، جهش اقتصادی را در کشور تضمین کند.

در همین راستا هم ۹۲ پروژه ملی را تعریف و تدوین کرده تا قدم‌های تاثیرگذاری در این زمینه برداشته شود. این طرح‌ها شامل ۲۰ پروژه تولید دارو‌های بیولوژیک، ۲ پروژه توسعه ظرفیت پالایشگاه پلاسما، ۴۰ پروژه تولید مواد اولیه دارویی، ۲۰ پروژه تولید مواد حد واسط دارویی و ۱۰ پروژه تولید مواد جانبی دارویی می‌شود.

البته که چند سالی است به مدد زیست بوم فناوری و نوآوری و تلاش شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، صنعت دارویی کشور جهش قابل توجهی را تجربه کرده و کارشناسان معتقدند که ایران قدرت نوظهور صنعت داروسازی در جهان است.