Gerdab.IR | گرداب

همکاری اوبر و FBI در مورد هکر GTA ۶

همکاری اوبر و FBI در مورد هکر GTA ۶
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۱

شرکت حمل‌ونقل آنلاین اوبر گفته است در ارتباط با دپارتمان عدالت آمریکا و FBI است تا متهم نفوذ امنیتی به شرکت خود را دستگیر کند؛ فردی که احتمال می‌رود همان هکر بازی GTA ۶ باشد.

به گزارش گرداب، در یکی از بزرگ‌ترین افشا‌های تاریخ صنعت گیم، در این هفته بیش از یک ساعت از ویدئو‌های بازی دردست‌ساخت GTA ۶ لو رفت و کار افشای آن برعهده کاربری ناشناس در انجمن GTA Forums است. او ادعا کرده بود این اطلاعات را ازطریق یک کانال Slack به‌دست آورده است و همچنین او پشت نفوذ امنیتی به شرکت اوبر است که بازهم Slack در مرکزیت آن قرار داشت.

درحالی‌که واقعا مشخص نیست آیا هردو حمله واقعا کار یک شخص بود یا خیر، اما شرکت اوبر بیانیه‌ای صادر کرده است که به این ارتباط دامن می‌زند. Uber می‌گوید این حمله توسط گروه هکری با نام Lapsus$ صورت گرفته است که در سال گذشته بسیار فعال بوده است. تصور می‌شود این گروه که احتمال دارد در آمریکای جنوبی ساکن باشند، پشت حملات سایبری زیادی به شرکت‌های بزرگ نظیر انویدیا، مایکروسافت، یوبیسافت، سامسونگ و ودافون باشد.

فردی ۱۶ ساله از آکسفورد کشور انگلیس که احتمال می‌رود یکی از رهبران این گروه باشد، پیش‌تر دراین سال دستگیر شده بود و گفته می‌شود نزدیک به ۱۴ میلیون دلار (۱۰.۶ میلیون پوند) از جرایم سایبری به‌دست آورده است. در بیانیه اوبر چنین آمده است: «این گروه معمولا از تکنیک‌های یکسان استفاده می‌کند تا شرکت‌های تکنولوژی را هدف قرار دهد. [تیم مورد بحث]تنها در سال ۲۰۲۲ به شرکت‌های مایکروسافت، سیسکو، سامسونگ، انویدیا، اوکتا و دیگر شرکت‌ها نفوذ کرده است.

گزارشاتی در آخر هفته به‌گوش می‌رسد که همین گروه ویدئو‌هایی از شرکت بازی‌ساز راک‌استار افشا کرده است. ما دراین‌باره در همکاری نزدیک با FBI و دپارتمان عدالت آمریکا هستیم و از اقدامات آن‌ها پشتیبانی خواهیم کرد».

پیش‌تر شرکت تیک تو، شرکت صاحب راک‌استار سعی کرده است ویدئو‌های مرتبط با این موارد لورفته را از انجمن‌ها و یوتیوب حذف کند. باتوجه‌به گزارش‌های مختلف و همین‌طور انتشار بیانیه رسمی از سوی راک‌استار مشخص است که لیک‌ها واقعی به شمار می‌آیند.