Gerdab.IR | گرداب

طراحی نرم‌افزاری برای پیشگیری از وقوع حوادث گاز توسط محققان ایرانی

طراحی نرم‌افزاری برای پیشگیری از وقوع حوادث گاز توسط محققان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۱

محققان ایرانی موفق به طراحی و تولید نرم افزار امدادیار گاز با هدف کمک رسانی سریع برای مدیریت و پیشگیری از وقوع حوادث در شبکه گازرسانی با کمک فناوری ژئوماتیک شدند.

به گزارش گرداب، با توجه به اینکه در سال‌های اخیر شاهد وقوع سیلاب‌های متعدد و بروز زلزله‌های زیادی در کشور هستیم؛ نیاز است تا جایابی و شناسایی علمک ها، شیر‌ها و ایستگاه‌ها و خطوط شبکه گاز به شکل دقیق و بدون فوت وقت انجام شود.

این کار با طراحی نرم افزار امدادیار گاز شرکت دنیانقش‌گران دورسنج کاو و با استفاده از فناوری ژئوماتیک عملیاتی شد.

براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پس از وقوع سیل‌هایی که باعث مدفون شدن تجهیزات گازی زیر گل و لای می‌شود و عملا شناسایی و پیدا کردن آن‌ها غیرممکن و بروز حوادث احتمالی بیشتر می‌شود؛ با کمک این نرم افزار می‌توان به راحتی به محل دقیق شیر‌ها و خطوط شبکه دسترسی یافت تا در کمترین زمان ممکن شبکه مربوطه قطع شود. در این نرم افزار امکان بارگزاری عکس، تصویر و مشخصات توصیفی نیز برای کاربران فراهم است.

در غیر این صورت مجبور به قطع گاز کل شبکه شده که باعث از مدار خارج شدن بسیاری از ارگان ها، کارگاه‌های راهبردی و حساس همچون نانوایی ها، مناطق نظامی و ... می‌شود. این نرم افزار با حمایت گروم ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده است.