Gerdab.IR | گرداب

شکست گوگل در خدمات بازی آنلاین

شکست گوگل در خدمات بازی آنلاین
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۱

گوگل اعلام کرد سرویس بازی ابری استادیا (Stadia) را تعطیل کرده و پول مشترکان را پس می‌دهد.

به گزارش گرداب، دو سال و نیم پس از آن که سرویس بازی ابری استادیا در کنفرانس طراحان گوگل رونمایی شد، تعطیلی این سرویس رسما اعلام شد. مشترکان استادیا تا ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۳ به آرشیو بازی‌ها دسترسی خواهند شد و پس از این تاریخ، استادیا تعطیل می‌شود. گوگل در یک پست وبلاگ اعلام کرد هزینه مشترکان را تا آن زمان، جبران خواهد کرد.

گوگل پیش از این از مشکلات استادیا صحبت نکرده بود و در توییتی در اواخر ژوییه سال ۲۰۲۲، اعلام کرده بود: استادیا تعطیل نمی‌شود. مطمئن باشید که ما همواره تلاش می‌کنیم بازی‌های فوق العاده بیشتری را به این پلتفرم و "استادیا پرو" بیاوریم.

اگرچه این سرویس بازخورد خوبی دریافت کرده بود، اما گوگل با رقابت شدید از سوی محصولات مشابه رقیبانی نظیر سونی، مایکروسافت و آمازون روبرو بود. گوگل فوریه سال گذشته، استودیوی طراحی داخلی بازی‌های استادیا که بازی‌های انحصاری را در این پلتفرم عرضه کرده بود را تعطیل کرد. فیلیپ هریسون، نایب رییس و مدیرکل گوگل استادیا در آن زمان اعلام کرده بود ساخت بازی‌های درجه یک، سال‌ها زمان می‌برد و سرمایه گذاری قابل توجهی می‌خواهد و هزینه آن به شکل سریعی بالا رفته است.

بر اساس گزارش وب سایت تِک کرانچ، بعضی از کارمندانی که در تیم استادیا باقی مانده بودند، به بخش‌های دیگر گوگل منتقل خواهند شد.