Gerdab.IR | گرداب

رصد ضربان قلب از راه دور به کمک یک اپلیکیشن

رصد ضربان قلب از راه دور به کمک یک اپلیکیشن
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۴۰۱

محققان یک استوتسکوپ الکترونیکی روی موبایل هوشمند ابداع کرده اند در حقیقت یک اپلیکیشن است که به پزشکان کمک می‌کند ضربان قلب بیمار را از راه دور رصد کنند.

به گزارش گرداب،  استوتسکوپ درسال ۱۸۱۶ میلادی ابداع شد، اما اکنون پس از گذشت ۲۰۰ سال می‌توان به جای آن موبایل هوشمند را روی سینه فرد قرار داد و ضربان قلب وی را ثبت کرد.

در همین راستا محققان کالج کینگ لندن یک اپ ابداع کرده اند که نه تنها ضربان قلب را بلکه صدا‌های بین باز و بسته شدن دریچه‌های قلب را نیز  ردیابی می‌کند.  

مهمترین کاربرد چنین ابزاری آن است که اگر فرد سوفل قلبی داشته باشد، آن را آشکار می‌کند. سوفل قلبی به صدایی غیرطبیعی بین ضربان قلب منجر می‌شود و نشان می‌دهد  فرد دچار بیماری قلبی است. همچنین فناوری جدید اطلاعات بیشتری برای ردیابی فیبریلاسیون دهلیزی را فراهم می‌کند.

فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب ناهماهنگ را می‌توان به وسیله یک اکوکاردیوگرام نیز ثبت کرد که در ساعت هوشمند تعبیه شده، اما اپ جدید اطلاعات بیشتری فراهم می‌کند.

نرم افزار مذکور «Exhoes app» نام گرفته و نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد افراد می‌توانند با قراردادن گوشی موبایل روی سینه شان به خوانشی دقیق و با کیفیت از ضربان قلب شان دست یابند.

 تحلیل داده‌های ۱۱۴۸ کاربر نشان می‌دهد افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت یا وزن شان می‌توانند  ضربان قلب خود را با استفاده از اپ ردیابی کنند.

هنگامیکه فردی ضربان قلب خود را روی اپ ثبت می‌کند، این داده به مخزنی افزوده می‌شود که به محققان کمک می‌کند کیفیت صوت و مفهوم پزشکی آن را ردیابی کنند.

 البته کاربران  هیچ گونه تشخیص یا توصیه پزشکی از دکتر دریافت نمی‌کنند، اما در آینده می‌توان این قابلیت را به اپ اضافه کرد.