Gerdab.IR | گرداب

راه‌اندازی شهر هوشمند «پروسیس» در خراسان شمالی

راه‌اندازی شهر هوشمند «پروسیس» در خراسان شمالی
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۴۰۱

یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی موفق به راه‌اندازی پلتفرم شهر هوشمند «پروسیس» شد که زیر سیستم‌های شبکه اجتماعی و پیام‌رسان، بازار آنلاین «همینجا»، مدرسه هوشمند «پروسا»، سازمان‌ساز هوشمند حرفه‌ای «اسمارت» و «انجمن سلسله مراتبی» در آن فعال است.

به گزارش گرداب از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، محمد اکبرپور سکه مدیرعامل شرکت پایشگر پایا پیوند فراداده پرداز در مورد پلتفرم شهر هوشمند «پروسیس» توضیح داد که سیستم نوآوری اجتماعی حرفه‌ای پروسیس در لایه چهارم از شهر هوشمند، زیرساخت پلتفرم شهر هوشمند را ایجاد کرده است که اپلیکیشن‌ها و زیر سیستم‌های دیگر می‌توانند در این لایه سوار شوند.

وی درمورد معماری لایه‌های شهر هوشمند گفت: شهر هوشمند از پنج لایه «سخت‌افزار»، «آنتن‌ها و اینترنت»، «سنسور‌ها و IOT»، «لایه نرم‌افزاری» و در نهایت «لایه اپلیکیشن‌ها» تشکیل شده است.

این فناور ادامه داد: زیرسیستم‌های تعبیه شده در این پلتفرم شامل شبکه اجتماعی و پیام‌رسان، بازار آنلاین «همینجا»، مدرسه هوشمند «پروسا»، سازمان‌ساز هوشمند حرفه‌ای «اسمارت» و «انجمن سلسله مراتبی» مناسب برای تدریس مجازی اساتید است. این پلتفرم در حال حاضر در شهر بهشهر استان مازندران و شیروان و بجنورد از شهر‌های خراسان شمالی راه‌اندازی شده است و به‌زودی در شهر بندرعباس نیز فعال می‌شود.

اکبرپور بزرگ‌ترین نقطه مثبت این پلتفرم را فراهم کردن زیرساخت برای استارت‌آپ‌ها عنوان کرد و گفت: استارتاپ‌ها می‌توانند ابزار‌های خود را به راحتی و با اضافه کردن یک ماژول خدماتی به پلتفرم اضافه کرده و در بستر شهر هوشمند «پرسیس» خدمات ارائه دهند، به عنوان مثال بازار آنلاین «همینجا» یکی از خدمات این پلتفرم است.

وی افزود: بازار اینترنتی محلی به عنوان مرجع جامع کسب و کار عمل می‌کند و فروشگاه‌ها و سازمان‌ها می‌توانند کالا‌ها و خدمات خود را ثبت کرده و در اختیار شهروندان قرار دهند.

مدیرعامل این شرکت فناور همچنین در مورد مزیت این فروشگاه اظهار داشت: محلی بودن فروشگاه‌ها بر اساس هر شهر، قابلیت ایجاد فروشگاه اینترنتی برای مشاغل خانگی، داشتن فرآیند خرید اینترنتی بسیار ساده از هر فروشگاه با کمترین مصرف اینترنت، تخصیص یک سایت و یک اپلیکیشن به فروشگاه‌های ثبت شده، امکان داشتن فروشگاه اینترنتی مشارکتی و غیر مشارکتی از مزایای این فروشگاه اینترنتی است.

اکبرپور، سیستم نوآوری اجتماعی حرفه‌ای پروسیس را تشریح کرد و یادآور شد: این سیستم یک زیرساخت قدرتمند است که به عنوان یک پلتفرم انعطاف‌پذیر با معماری چند لایه و مناسب برای شهر هوشمند، طراحی و پیاده‌سازی شده است. اپلیکیشن‌های مختلف کاربردی در حوزه‌های کسب و کار‌های خدماتی و فروشگاهی، سازمان‌ها، ادارات، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس می‌توانند در این زیرساخت جامع به صورت یکپارچه قرار گیرند.

وی ادامه داد: هر شهروند فقط کافی است، اپلیکیشن شهر هوشمند پروسیس را نصب کرده و با نقش‌های مختلف از خدمات الکترونیک و آنلاین در سازمان‌ها و کسب وکار‌های مختلف شهر هوشمند بهره ببرد.

مدیرعامل شرکت پایشگر پایا پیوند فراداده پرداز درمورد میزان استقبال از این پلتفرم هم گفت: در حوزه آموزش مجازی تعدادی از دانشگاه‌ها و مدارس از این زیرساخت استفاده می‌کنند. در حوزه کسب و کار‌ها نیز اپلیکیشن بازار آنلاین «همینجا» در این زیر ساخت قرار داده شده است و مشاغل خدماتی و فروشگاهی در آن فعالیت تجاری انجام می‌دهند، تا امروز نزدیک به ۵۰ هزار کاربر، بیش از ۲ هزار کسب و کار و بیش از پنج هزار کالا در این زیرساخت ثبت شده است.

اکبرپور در مورد استفاده این شرکت از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز خاطرنشان کرد: برای نمونه‌سازی پلتفرم شهر هوشمند «پرسیس» مبلغ ۹۳ میلیون تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کردیم و در حال حاضر قرارداد تسهیلات تجاری‌سازی به میزان ۲۰۰ میلیون تومان را با صندوق نوآوری داریم که بخشی از آن دریافت شده است.

وی همچنین درباره چشم‌انداز آینده این شرکت گفت: در نظر داریم تا در تمامی شهر‌های کشور این بستر را فراهم کرده و تمامی بازار‌های محلی سطح کشور را به این پلتفرم متصل کنیم.