Gerdab.IR | گرداب

تأکید دهقان بر انطباق محصولات دانش‌بنیان مبنای استاندارد‌های دنیا

تأکید دهقان بر انطباق محصولات دانش‌بنیان مبنای استاندارد‌های دنیا
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۱

اتحادیه اروپا تنها در سال قبل به دلیل تخلفات متعدد اینستاگرام از الزامات این منطقه، به شدت سختگیرانه عمل کرد که منجر به جریمه ۶۴۷ میلیون دلاری اینستاگرام در سه مرحله شد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی در آیین گرامیداشت روز ملی استاندارد با اشاره به این‌که بازار داخلی ناموس ملی است، گفت: هر ذره از بازار داخلی که در دستان خارجی‌ها باشد آسیب به کیان این کشور است، بنابراین به این موضوع باور داریم که سازمان ملی استاندارد می‌تواند در نقطه‌ای قرار بگیرد که الزام و مقررات استفاده از استاندارد داخلی را در صنعت، معدن، نفت، انرژی و کشاورزی را ایجاد و تضمین کند.

سرپرست معاونت علمی و فناوری از اهمیت استانداردسازی در توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان گفت و ادامه داد: از بزرگ‌ترین فناوری‌هایی که بشر برای افزایش کیفیت، ایجاد گفتمان در حوزه علم به آن دست پیدا کرد تحت عنوان استاندارد است.

دهقانی فیروزآبادی بیان کرد: اقتصاد دانش بنیان زمانی شکل می‌گیرد که بتوانیم زیرساخت‌های توسعه علم و فناوری را در کشور توسعه دهیم. نقطه اصلی که از طریق آن اقتصاد دانش بنیان شکل می‌گیرد دستگاه‌های اجرایی و صنایع بزرگ کشور هستند.

وی صنعت نوآور را صنعتی هم‌سو با نوآوری دانش‌بنیان‌ها دانست و گفت: از شاخصه‌هایی که در تعریف صنعت نوآور مورد توجه بوده این است که صنعت نوآور صنعتی است که حداقل در سطحی از گردشگر مالی سابقه اش صرف همکاری با شرکت‌های دانش بنیان شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه گفت: استاندارد به عنوان یک ابزار مهم تنظیم‌گری در دانش بنیان یکی از بزرگترین محرک‌ها و انگیزه‌ها برای فعالان اقتصادی هر کشور است. در حوزه دانش بنیان این موضوع بسیار چشم‌گیرتر و جدی‌تر است.

دهقانی فیروز آبادی بیان کرد: یکی از کمک‌هایی که زیست‌بوم دانش بنیان کشور و شبکه نوآوری، می‌تواند به سازمان و موسسه استاندارد کند کمک به تدوین استاندارد است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: با کمک موسسات و سازمان استاندارد شبکه آزمایشگاهی کشور توسعه پیدا می‌کند و اگر تمام دستگاه‌های دولتی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی عضو شوند این همکاری قطعا می‌تواند به سازمان ملی استاندارد کمک ویژه کند تا در تدوین و توسعه استاندارد‌ها و به روزرسانی صورت گیرد.