Gerdab.IR | گرداب

هشدار پلیس فتا: افزایش کلاهبرداری‌ها با موضوع خرید‌های اینترنتی

هشدار پلیس فتا: افزایش کلاهبرداری‌ها با موضوع خرید‌های اینترنتی
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۱

رئیس پلیس فتا جزیره کیش با اشاره به افزایش کلاهبرداری‌ها با موضوع خریدهای اینترنتی ، نسبت به خرید از فروشگاه های اینستاگرامی هشدار داد.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرگرد " محسن بابایی" رئیس پلیس فتا کیش در خصوص این خبر اظهار داشت: از شهروندان انتظار می‌رود هنگام خرید‌های اینترنتی خود مواظب باشند تا فریب فروشندگان دروغین، صفحات جعلی و نامعتبر اینستاگرامی را نخورند و بخشی از سرمایه خود را از دست ندهند.

سرگرد بابایی افزود: افراد کلاهبردار و مجرمان سایبری در شبکه‌های اجتماعی بویژه اینستاگرام با طراحی فروشگاه‌های جعلی تلاش می‌کنند تا با تبلیغات جذاب نظیر قیمت‌های پایین تغییر فصل، تخفیف‌های ویژه، تخفیف جشنواره‌ها توجه کاربران را جلب کرده و با مهندسی اجتماعی، مبالغی از متقاضیان به عنوان بیعانه یا وجه کامل مورد معامله دریافت و دیگر پاسخگوی آن‌ها نمی‌شوند.

وی بیان کرد: تعداد دنبال کننده بالا و فالور‌های چند ده هزار نفری به هیچ عنوان به تنهایی معیار خوبی برای احراز اعتبار صفحه اینستاگرامی نیست و ممکن است این فالور‌ها نیز خریداری شده یا واقعی نباشند.

بابایی افزود: از شهروندان می‌خواهیم که حتی المقدور از پرداخت هرگونه وجهی در قالب بیعانه و پیش پرداخت تا زمان مشاهده، دریافت کالا و خدمات مورد توافق، خودداری کنند.

این مقام انتظامی به کاربران توصیه کرد: فریب تبلیغات اغوا کننده فضای مجازی را نخورند و برای انجام خرید‌های اینترنتی به فروشگاه‌های اینترنتی مجاز و شناخته شده که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند مراجعه و از اعتماد به صفحات و سایت‌های ناشناخته خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا جزیره کیش خاطر نشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه مورد مجرمانه می‌توانند موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی http:‎//www.cyberpolice.ir‏ و یا تماس با شماره ۰۹۶۳۸۰ مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اطلاع رسانی کنند.