Gerdab.IR | گرداب

ارتباط با حیوانات از طریق هوش مصنوعی

ارتباط با حیوانات از طریق هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۱

محققان از طریق هوش مصنوعی با حیوانات ارتباط برقرار کرده اند. در همین راستا محققان آلمانی هوش مصنوعی را آموزش داده اند تا پرواز زنبور عسل را تقلید کند.

به گزارش گرداب به نقل از دیلی میل، به زودی انسان‌ها می‌توانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند. این درحالی است که هم اکنون محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی با زنبورها، فیل‌ها و نهنگ‌ها صحبت کنند. اما کارشناسان بیم آن دارند از چنین قدرتی برای کنترل گونه‌های حیوانات وحشی استفاده شود.

درهمین راستا کارن بیکر پژوهشگر دانشگاه بریتیش کلمبیا در مصاحبه‌ای اعلام کرد: گروهی از محققان در آلمان استفاده از هوش مصنوعی الگو‌های اصوات غیرانسانی مانند صدای رقص زنبور‌های عسل و صدا‌های با فرکانس پایین فیل‌ها را رمزگشایی کرده اند. به این ترتیب با کمک فناور‌ی مذکور نه تنها می‌توان با حیوانات ارتباط برقرار بلکه حتی آن‌ها را کنترل کرد.

بیکر توضیح می‌دهد هوش مصنوعی مذکور را می‌توان به ربات‌ها افزود تا به این ترتیب مانع ارتباطی با حیوانات را حذف کرد، اما این دستاورد سوالاتی اخلاقی نیز ایجاد می‌کند.

توانمندسازی انسان‌ها برای صحبت با گونه‌های مختلف حیوانات نوعی حس نزدیکی یا حس تسلط و توانایی دستکاری برای اهلی سازی گونه‌های وحشی را ایجاد می‌کند که قبلا برای انسان ممکن نبوده است.

پیش از این محققان مرکز ماشین یادگیری و رباتیکس Dahlem در آلمان RoboBee را طراحی کرده اند که حرکت پرواز زنبور‌ها را تقلید می‌کرد. زنبور‌ها از این حرکت برای انتقال اطلاعات به یکدیگر استفاده می‌کنند.

ربات مذکور که شبیه نمونه واقعی نیست، به شکل یک اسفنج با بال طراحی شده و به یک میله متصل بود که حرکات آن را کنترل می‌کرد.

محققان به ربات آموزش دادند رقص زنبور را به دقت تقلید کند و به این ترتیب موفق شدند زنبور‌ها را فریب دهند تا به آن‌ها گوش دهند.

برخی از زنبو‌ها جهت حرکت RoboBee را دنبال می‌کردند مانند آنکه در کندو به کجا حرکت کند یا در چه نقطه‌ای متوقف شوند.

بیکر در این باره می‌گوید: گام بعدی پژوهشگران آلمانی قرار دادن چند ربات در کندو‌های مختلف است تا مشخص شود کلونی زنبور‌ها آن را به عنوان یکی از اعضای خود قبول می‌کنند یا خیر.

او می‌افزاید: در مرحله بعد ما کنترل زیاد و بی سابقه‌ای بر کندو خواهیم داشت.