Gerdab.IR | گرداب

تولید پهپاد بومی برای نقشه‌برداری در ایران

تولید پهپاد بومی برای نقشه‌برداری در ایران
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۱

سامانه نقشه‌برداری هدهد پنج بر اساس اصول مهندسی و با بالاترین سطح بهینه‌سازی در یک شرکت دانش‌بنیان طراحی و تولید شد.

به گزارش گرداب از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، این سامانه قادر است ماموریت‌های مختلف نظامی و غیرنظامی به ویژه شناسایی، مراقبت، رصد و نقشه‌برداری را در ۱۵ کیلومتری از محل استقرار ایستگاه کنترل انجام دهد.

این محصول توسط شرکت فاتح آسمان شریف با حمایت گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری طراحی و ساخته شده است.

استفاده از مواد اولیه باکیفیت در سازه ملخ های این پرنده نیاز مجموعه پهپاد را به تعمیر و نگهداری به حداقل رسانده است. در عین حال طراحی جعبه حمل و استفاده از اتصالات سریع در طراحی سازه موجب شده است سامانه در کمتر از ۱۰ دقیقه آماده پرواز شود.

یکی از مزیت‌های این پهپاد تعویض راحت و فوری باتری آن در ماموریت های مداوم است و کاربران می‌توانند در کمتر از یک دقیقه باتری این پهپاد را تعویض کنند. بازوهای پرنده هدهد پنج به صورت جداشونده طراحی شده است و به راحتی با جاسازی در کیف مخصوص خود می توان توسط اشخاص حمل شود.

همه سازمان ها یا شرکت های خصوصی و دولتی نیازمند عکس برداری، نقشه برداری، پایش و رصد تجهیزات و اماکن مانند سازمان نقشه برداری، سازمان امور اراضی، صنایع بزرگ، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، شهرداری ها و غیره جامعه هدف این محصول ایران‌ساخت هستند.