Gerdab.IR | گرداب

توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا

توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۱

در دیدار روح الله دهقانی فیروزآبادی با وزیر علوم و معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا با توجه به همکاری‌های پیشین ایران و ونزوئلا در زمینه علم و فناوری بر ایجاد زمینه‌های لازم برای ارائه زیرساخت‌ها به شرکت‌ها و سازوکار‌های حمایتی تاکید شد.

به گزارش گرداب، روح الله دهقانی فیروزآبادی در دیدار با گابریلا خیمنس به منظور گفتگو درباره توسعه همکاری‌های علمی، فناورانه و بازارمحور دو کشور با اشاره به نقش محوری معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در تحول دستگاه‌ها و هماهنگی به منظور توسعه و رونق اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری نیاز محور، گفت: معاونت علمی و فناوری طی سال‌های اخیر در ایران، نقشی مهم و راهبردی را برای توسعه علم و فناوری ایفا کرده است و با توجه به اهمیت و جایگاه اقتصاد در این حوزه، دولت سکانداری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را نیز به این معاونت محول کرده است؛ بنابراین حضور شما را در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان خوش‌آمد می‌گویم.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به وجود ظرفیت‌های گسترده تعامل و همکاری فناوری و بازارمبنا میان ایران و ونزوئلا، اظهار کرد: آشنایی ونزوئلا با توانمندی‌های دانشی و فناورانه ایران همچون پژوهشگاه رویان، مایه خرسندی و زمینه‌ساز افزایش همکاری‌های فناورانه است. من پیش از مسؤولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، رییس جهاد دانشگاهی بودم که مؤسسه رویان زیرمجموعه آن فعالیت دارد. این مؤسسه ضمن آن که از توان علمی بالا و ظرفیت‌های پژوهشی بسیار خوبی در زمینه ناباروری برخوردار است، توانمندی‌های خود را در درمان ناباروری به اثبات رسانده است. در ایران مؤسسات و مراکز دانش‌بنیان متعددی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های ایران و ونزوئلا باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با بیان این‌که ونزوئلا یک کشور ثروتمند از حیث منابع طبیعی و نیروی انسانی است، تصریح کرد: علاقه‌مندیم در حوزه‌های کلان همچون سلول‌های بنیادی، نانوفناوری، زیست‌فناوری، کشاورزی و دامداری و سایر حوزه‌های راهبردی، همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به پررنگ شدن نقش و جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد ایران، افزود: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان به مرحله و جایگاهی دست یافته‌اند که نقش و تاثیرگذاری آنان در اقتصاد، اجتناب‌ناپذیر است و با توجه به دوستی و همکاری دیرینه دو کشور، تعامل بر محور شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در توسعه پایدار دو کشور ایفا کند.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها برای همکاری‌های فناورانه امری ضروری است، گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در دوره جدید فعالیت‌های خود، بر ایجاد هماهنگی و توسعه همکاری میان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها برای انجام نقش و وظایفشان در اقتصاد دانش‌بنیان تأکید و اهتمام دارد. اقتصاد دانش‌بنیان امری است که در هماهنگی و هم افزایی میان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها به توسعه واقعی خود می‌رسد.

نقش بازارمحوری خانه‌های نوآوری و فناوری

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به ضرورت نقش‌آفرینی نیازمحور و مبتنی بر بازار خانه‌های نوآوری و فناوری از جمله در کشور ونزوئلا، تصریح کرد: یک مساله مهم و محور‌های همکاری ایران و ونزوئلا، خانه فناوری و نوآوری ایران در ونزوئلا است. در این خانه باید رویکرد نیاز محوری و شناخت نیاز بازار در اولویت قرار بگیرد. اگرچه در شروع همکاری، رویکرد عرضه‌محور می‌تواند شروعی برای همکاری‌ها باشد، اما همکاری پایدار و توسعه واقعی، هنگامی شکل می‌گیرد که شناخت بازار و نیاز‌ها از کشور‌ها محقق شود.

دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که خانه نوآوری نباید محلی صرفاً برای نمایش دستاورد‌ها و محصولات باشد، اظهار کرد: ما باید در خانه نوآوری متخصصان مقیم داشته باشیم که مانند رایزنان فرهنگی، نقش رایزنان علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را ایفا کنند.

وی با اشاره به حضور رایزنان فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در ونزوئلا، گفت: اگر نیرو‌های متخصص در ونزوئلا مقیم باشند و بتوانند ارتباطی با صنایع و نیاز‌های آن کشور بگیرند، نیاز‌ها به صورت واقعی‌تری شناسایی شده و فرصت‌های واقعی‌تری برای همکاری فراهم خواهد شد. این نوع نگرش موجب می‌شود فرصت‌های همکاری به صورت خودکار شکل بگیرد و نیاز چندانی برای مداخله دولت‌ها نخواهد بود؛ بنابراین تقاضا دارم فرصت برای اقامت متخصصان و ایجاد زمینه ارتباطات با صنایع فراهم شود.

توسعه همکاری‌های دانشی و فناورانه

در بخش دیگری از این نشست، گابریلا خیمنس، وزیر علوم و معاون رئیس جمهور ونزوئلا نیز در این نشست با اشاره به دستاورد‌ها و ظرفیت‌های علمی و فناورانه تحسین برانگیز و قابل اعتنای ایران، اظهار کرد: هرگاه به ایران سفر می‌کنم، این احساس را دارم که در کشور خودم حضور دارم و مشاهده توانمندی‌ها و دستاورد‌های فناورانه ایران، الگویی بسیار ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های دو کشور است. طی بازدیدی که از پژوهشگاه رویان و آشنایی با فعالیت‌های آن داشتم، دریافتم که ایران از چه ظرفیت‌های قابل اعتنایی در توسعه دانشی و فناورانه به‌ویژه در حوزه سلول‌درمانی برخوردار است.

وی با اشاره به توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا به‌ویژه در دوران کرونا اظهار کرد: همکاری ایران و ونزوئلا در دوران کرونا و با توجه به اهمیت این موضوع، افزایش یافت. خوشبختانه توانستیم از توانمندی‌های فناورانه ایران در حوزه کیت‌های تشخیصی بهره ببریم. این کیت‌ها کارآمدی خود را به اثبات رساندند و نتایج آزمایش‌ها نشان داد که کیت‌های ساخت ایران، از کارآمدی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین دوتن از محققان ونزوئلایی به مدت ۴ ماه را در پژوهشگاه رویان پشت سر گذاشته و یک تجربه امیدبخش گران بها و ارزنده برای ونزوئلا به ارمغان خواهند آورد.

خیمنس با تاکید بر این که باید این تعامل و همکاری‌ها افزایش یابد، ادامه داد: پذیرای دانشمندان ایرانی در کاراکاس هستیم و در قالب یک همکاری مشترک، دانشمندان و محققان ونزوئلایی در مراکز علمی و تحقیقاتی ایرانی مستقر شوند. برای توسعه یک پارک علم و فناوری مشترک آماده هستیم. اخیرا در ونزوئلا یک مرکز تحقیقاتی سلول‌های بنیادی ایجاد شده است که پیوند سلول مادر قرنیه را برای نخستین بار در آمریکای لاتین انجام دهیم. ظرفیت‌های این مجموعه نیز می‌تواند هم‌راستا با توانمندی‌های دانشمندان ایرانی، به دستاورد‌های قابل توجهی برسد.

وزیر علوم و معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره به همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و صنایع ونزوئلایی در قالب نمایشگاه شرکت‌های ایرانی کاراکاس، اظهار کرد: دو ماه قبل، نخستین نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در ونزوئلا را شاهد بودیم و شرکت‌های ایرانی، در تحقق این نمایشگاه، همکاری کردند. در این رویداد ۲۰۰ شرکت حضور داشتند و ۶۰ قرارداد همکاری منعقد شد. تلاش کردیم زمینه تعامل و هم افزایی شرکت‌ها با یکدیگر فراهم شود و بتوانند با همتایان خود همکاری‌های فناورانه و اقتصادی داشته باشند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی با تاکید بر این که برای توسعه همکاری شرکت‌های دو کشور، باید زمینه‌های لازم برای ارائه زیرساخت‌ها به شرکت‌ها، تضمین انجام توافقات صورت گرفته و سازوکار‌های حمایتی تعریف شود، از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری برای حضور در ونزوئلا و بازدید از پارک علم و فناوری این کشور دعوت کرد.

شکل‌گیری همکاری‌های فناورانه در قالب کمیته مشترک

مهدی قلعه‌نوی، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علمی و فناوری نیز در این نشست با اشاره به مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و ونزوئلا، اظهار کرد: در نشست‌های مشترک و تعاملاتی که در قالب این کمیته صورت گرفته، توافقات خوب و بند‌های متنوعی تدوین شده‌اند که می‌توانند زمینه‌ساز افزایش همکاری‌ها در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان باشند.

وی افزود: از میان ۶۰ تفاهم منعقد شده در نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در ونزوئلا اکنون ۵ تفاهم به مرحله قرارداد رسیده است.