Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی گوگل از کاربران با استفاده از موقعیت مکانی

جاسوسی گوگل از کاربران با استفاده از موقعیت مکانی
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۱

گوگل باید ۳۹۱.۵ میلیون دلار غرامت برای تسویه اتهاماتی از سوی ۴۰ ایالت آمریکا بپردازد. شرکت آمریکایی مذکور به طور غیرقانون موقعیت مکانی کاربران را ردیابی کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، تحقیق و تسویه در این باره به رهبری دفاتر دادستانی ایالت‌های اورگان و نبراسکا انجام شده و حاکی از ادامه دردسر‌های حقوقی فزاینده برای این شرکت از سوی دادستان‌های ایالتی است که به طور تهاجمی عملکرد ردیابی کاربران آن را طی ماه‌های اخیر هدف گرفته اند.

به گفته دفتر دادستانی ایالت آیوا، گوگل علاوه بر پرداخت غرامت باید شفافیت بیشتری درباره ردیابی موقعیت مکانی داشته باشد و در یک صفحه مخصوص اطلاعاتی دقیق درباره داده‌های مذکور برای کاربران فراهم کند.

تام میلر دادستان ارشد ایالت آیوا در بیانیه‌ای نوشت: هنگامیکه مصرف کنندگان نمی‌خواهند داده‌های موقعیت مکانی شان در دستگاه‌ها را به اشتراک بگذارند، باید بتوانند به شرکت اعتماد کنند که از این پس فعالیت‌های آنان را ردیابی نمی‌کند. این فرایند تسویه به طور شفاف نشان می‌دهد شرکت‌ها باید در خصوص ردیابی کاربران شفاف باشند و از قوانین حریم خصوصی فدرال و ایالتی پیروی کنند.

جو کاستاندا سخنگوی گوگل در این باره می‌گوید: ما طی سال‌های اخیر به طور مداوم سیستم هایمان را ارتقا دادیم و این تحقیق را که براساس سیاست‌های قدیمی بود نیز تسویه کردیم. این سیاست‌ها سال‌ها قبل تغییر کرده اند.

گوگل در یک پست وبلاگی اعلام کرد طی ماه‌های آینده آپدیت‌هایی فراهم می‌کند تا کنترل و شفافیت بیشتری درباره داده‌های موقعیت مکانی کاربران فراهم شود.

آپدیت‌های مذکور شامل تسهیل حذف داده‌های موقعیت مکانی است. کاربران جدید به قابلیت‌های حذف خودکار دسترسی خواهند داشت که به آن‌ها اجازه می‌دهد به گوگل دستور دهند اطلاعات خاصی که تمایلی ندارند را پاک کند.

تحقیق دادستان‌های کل ایالت‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی و پس از انتشار گزارشی آغاز شد که طبق آن گوگل داده‌های موقعیت مکانی کاربران را در مواردی که رضایت نداشتند، جمع آوری کرده بود.

تحقیق نشان داد گوگل درباره شیوه عملکرد داده‌های موقعیت مکانی از سال ۲۰۱۴ میلادی کاربران را گمراه کرده است. چنین اقدامی نقض قانون حمایت از مصرف کننده ایالتی است.

ایالت آریزونا نیز در شکایت مشابهی را از گوگل ثبت کرده بود ودر اکتبر ۲۰۲۲ میلادی ۸۵ میلیون غرامت برای تسویه آن دریافت کرد.

ایالت‌های تگزاس، ایندیانا، واشنگتن و کلمبیا در ژانویه سال جاری میلادی به دلیل عملکرد‌های فریبکارانه ردیابی موقعیت مکانی کاربران که حریم خصوصی آن‌ها را نقض می‌کند، از گوگل شکایت کردند.