Gerdab.IR | گرداب

وام گرفتن دانش‌بنیان‎‌ها آسان می‌شود

وام گرفتن دانش‌بنیان‎‌ها آسان می‌شود
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۱

مشاور وزیر اقتصاد در حوزه دانش بنیان‌ها، توسعه دانش‌بنیان را نیازمند تامین مالی عنوان کرد و گفت: از این رو در این وزارتخانه آیین‌نامه‌ای را به تصویب هیئت وزیران رساندیم تا مسیر تامین مالی حوزه دانش‌بنیان‌ها تسهیل شود.

به گزارش گرداب، روح‌الله ابوجعفری امروز در همایش ملی رونمایی از گزارش سالیانه زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان، گذر از اقتصاد نفتی به دلیل چالش‌های آن در حوزه فروش به دلیل اعمال تحریم‌ها را از الزامات کشور دانست و اظهار کرد: در آینده پارادایم نفت جا‌به‌جا شده و دیگر این منبع به عنوان تامین انرژی مطرح نیست.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر در دنیای امروز رقابتی، چالش‌های جدی در فرایند تولید ایجاد شده که این امر مشکلاتی را برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کرده به گونه‌ای که هر روز شاهد افزایش نوآوری در فرایند تولید کالا‌ها و محصولات هستیم.

مشاور وزیر اقتصاد در حوزه دانش بنیان‌ها، توسعه دانش‌بنیان را نیازمند تامین مالی عنوان کرد و یادآور شد: از این رو در این وزارتخانه آیین‌نامه‌ای را به تصویب هیئت وزیران رساندیم تا مسیر تامین مالی حوزه دانش‌بنیان‌ها تسهیل شود. تامین مالی این شرکت‌ها تنها منوط به نظام بانکی نمی‌شود بلکه شامل نهادهایی، چون بازار سرمایه و سازمان‌های سرمایه گذاری خارجی نیز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ایران از ۱۵ سال قبل در زمینه تنوع‌بخشی به منابع تامین مالی اقدام شد و راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان و جایگزین شدن با نظام بانکی بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شد.

ابوجفعری، تاسیس صندوق‌های جسورانه و بورسی را از دیگر اقدامات برای تامین مالی حوزه دانش‌بنیان‌ها عنوان کرد و ادامه داد: بیمه دانش‌بنیان‌ها از دیگر چالش‌های اقتصاد دانش‌بنیان است که در این زمینه برنامه‌هایی یرای توسعه بیمه این حوزه در حال تدوین است.

وی ارائه خدمات تخصصی برای حوزه دانش‌بنیان را از دیگر چالش‌ها نام برد و گفت: برای این منظور شرکتی برای اعتبارسنجی راه‌اندازی شد و ارائه خدمات تخصصی اعتبارسنجی نهاد‌های مالی از ماموریت‌های آن است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رفت شرکت‌های دانش‌بنیان بخشی از توسعه کشور را به دوش بگیرند، اظهار کرد: به منظور ترسیم درستی از وضعیت این شرکت‌ها، گزارش‌های واقع‌بینانه از وضعیت این شر کت‌ها در این شرکت اعتبارسنجی تهیه کردیم.

به گفته وی، این گزارش مبتنی بر داده‌های همه شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق‌های پژوهش و فناوری، بانک‌ها و کلیه نهاد‌های مالی در یک سال گذشته است.