Gerdab.IR | گرداب

تولید مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از دانش‌بنیان ایرانی

تولید مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی با استفاده از دانش‌بنیان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۱

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی با نام «اتوکلاو» برای استریل کردن وسایل شد.

به گزارش گرداب، اتوکلاو بیشترین کاربرد را در پزشکی برای استریلزاسیون دارد و همچنین در صنایع شیمیایی برای به عمل آمدن پوشش‌ها و پکلانش لاستیک استفاده می‌شود.

اتوکلاو به صورت یک استوانه در دار است و در ابعاد صنعتی نیز طراحی شده است. دستگاه اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن‌ها اهمیت دارد کاربرد بسیاری دارد.

باکتری‌ها در دمای بالا زنده نمی‌مانند پس برای استریل کردن مواد پلاستیکی حساس مناسب است که از اتوکلاو استفاده شود.

اتوکلاو دارای سیستم مصرف بهینه انرژی با بازدهی بالا و سیستم کنترل پسماند دمای المنت است و همچنین مجهز به سیستم کنترل سطح آب الکترونیکی است. گیره‌های نگهدارنده، درب نشکن و آنتی باکتریال نیز در اتوکلاو به کار رفته است تا دستگاهی ایمن در اختیار کاربر قرار گیرد.

صرفه جویی انرژی

براساس گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امین امیدی عضو هیات مدیره شرکت فناوران آینده نگر پویا پارس با تشریح این دستاورد گفت: اتوکلاو از مهم‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار برای استریل کردن کاربرد دارد.

وی افزود: نابود کردن تمامی اشکال حیات شامل روش حرارت بخار آب تحت فشار یا مواد غیر متحرک که شامل روش‌هایی همچون شیمیایی و غیر شیمیایی است به وسیله این دستگاه انجام می‌شود.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: ساخت این دستگاه دانش بنیان تاکنون کمک کرده است تا ۱۵ فرصت شغلی به صورت مستقیم و ده‌ها فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم ایجاد شود.

این نوع تجهیزات دانش بنیان ایران ساخت یک دوم نمونه‌های خارجی قیمت دارد و ساخت هر کدام از آ‌ها در سال صد‌ها هزار دلار صرفه جویی ارزی رقم می‌زند.