Gerdab.IR | گرداب

ربات‌های قاتل در استخدام پلیس سان‌فرانسیسکو

ربات‌های قاتل در استخدام پلیس سان‌فرانسیسکو
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۱

پلیس سان فرانسیسکو در آینده برای کشتن مظنونان، مجاز به استفاده از ربات‌های کنترل از راه دور خواهد بود. هیئت ناظران این شهر، اخیراً سیاست بحث برانگیزی را تصویب کرد که به نیرو‌های پلیس اجازه می‌دهد «در صورت وجود خطر تلفات جانی برای مردم یا افسران، از ربات‌های پلیس به عنوان یک گزینه مرگبار استفاده کنند».

به گزارش گرداب، اداره پلیس سان فرانسیسکو (SFPD) اعلام کرد که اکنون مالک هیچ ربات از پیش مسلح شده‌ای نیست و هیچ برنامه‌ای برای مسلح کردن ماشین‌های فعلی خود ندارد. همانطور که «آلیسون ماکسی»، سخنگوی SFPD در بیانیه‌ای توضیح می‌دهد، ربات‌های این وزارتخانه اکنون می‌توانند به مواد منفجره مجهز شوند تا در «شرایط غیرعادی برای نجات یا جلوگیری از تلفات بیشتر» از آن‌ها «برای تماس، ناتوان یا منحرف کردن مظنونان مسلح یا خطرناک» استفاده کنند.

در حال حاضر، SFPD صاحب ۱۷ ربات است که ۱۲ مورد از آن‌ها عملیاتی هستند. این ربات‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: ربات‌های ردیابی بزرگ و متوسط که برای بررسی یا منفجر کردن مواد منفجره از راه دور استفاده می‌شوند (مانند Remotec F۶A و Qinetiq Talon) و ربات‌های کوچک‌تر که برای پرتاب به مناطق هدف برای شناسایی و نظارت طراحی شده‌اند (مانند iRobot FirstLook و Recon Robotics Throwbot).

تمام ربات‌های متعلق به SFPD به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمدتاً توسط انسان کنترل می‌شوند و عملکرد مستقل محدودی دارند.

ادارات پلیس در ایالات متحده، قبلاً نیز از ربات‌ها برای کشتن مظنونان استفاده کرده‌اند. گفته می‌شود اولین حادثه این چنینی در سال ۲۰۱۶ رخ داده، زمانی که پلیس دالاس از یک ربات خنثی‌کننده بمب برای کشتن یک تک‌تیرانداز استفاده کرد که پنج افسر را در یک تجمع با گلوله کشته بود. در آن زمان، این اقدام توسط بسیاری افراد به دلیل پایان دادن سریع به یک درگیری چند ساعته تحسین شد، اما برخی دیگر به دلیل اینکه به پلیس اجازه می‌دهد یک مظنون را بدون استفاده از گزینه‌های جایگزین اعدام کند، مورد انتقاد قرار گرفت.