Gerdab.IR | گرداب

ارائه نیاز‌های فناورانه ۵ کشور به دانش‌بنیان‌های ایرانی

ارائه نیاز‌های فناورانه ۵ کشور به دانش‌بنیان‌های ایرانی
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۱

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بین‌المللی شدن نمایشگاه تستا را امسال همزمان با نمایشگاه هفته پژوهش‌وفناوری تجربه خواهیم کرد، گفت: در این دوره از نمایشگاه تستا، برخی کشور‌ها نیاز‌های فناورانه خود را در حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها مطرح می‌کنند.

به گزارش گرداب، پیمان صالحی در نشست خبری امروز سه‌شنبه، ۱۵ آذرماه با اشاره به برگزاری بیست و سومین نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی، فناوری و فن بازار با بیان اینکه این دوره از نمایشگاه، بزرگترین نمایشگاه دستاورد‌های فناورانه هفته پژوهش محسوب می‌شود، افزود: نمایشگاه‌های استانی از ۱۲ آذرماه آغاز به کار کرده‌اند و نمایشگاه بیست و سوم با شعار "پژوهش، فناوری، پیشران تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین" از روز ۱۹ تا ۲۵ آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه زنگ پژوهش در مدارس در روز ۱۹ آذرماه به صدا در می‌آید، اظهار کرد: جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران در روز ۲۴ آذرماه برگزار خواهد شد و طی آن قرار است از ۱۶ پژوهشگر و ۱۶ فناور تجلیل به عمل‌آید.

صالحی با بیان این‌که در این دوره از نمایشگاه، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، تستا، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و ... با نمایشگاه هفته پژوهش همکاری می‌کنند، خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این نمایشگاه ۲۷ دانشگاه، ۳۴ پارک علم و فناوری، ۱۳ پژوهشگاه و ۵ مرکز رشد حضور دارند.

رونمایی از محصولات دانش محور

صالحی از رونمایی از ۳۰ فناوری منتخب در نمایشگاه بیست و سوم دستاورد‌های فناوری خبر داد و یادآور شد: برای انتخاب این محصولات سامانه "تک هاب" راه‌اندازی شد و در آن دستاورد‌هایی که قرار است در نمایشگاه عرضه شود، بارگذاری شد. این سامانه یک زنجیره کامل از ایده تا بازار است، چرا که در آن علاوه بر فناوران، سرمایه‌گذاران نیز حضور دارند.

وی ادامه داد: برای رونمایی از محصولات دانش‌محور شاخص‌هایی تعریف کردیم که از آن جمله می‌توان به تولید محصولات حداکثر در یک سال اخیر و دارا بودن سطح فناوری متوسط رو به بالا اشاره کرد.

نشست مدیران ارتباط با صنعت

معاون پژوهشی وزیر علوم، برگزاری نشست مدیران ارتباط جامعه و صنعت با دانشگاه را از دیگر رویداد‌های این نمایشگاه اعلام کرد و گفت: بیست و هشتمین نشست مدیران ارتباط صنعت و جامعه و دانشگاه‌ها با حضور وزیر علوم و معاونان و مدیران برخی از دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۰ هزار و ۳۸۰ قرارداد ارتباط با صنعت به مبلغ ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منعقد شد، ادامه داد: این میزان راضی‌کننده نیست، ولی با توجه به وضعیت کنونی، این عدد نشان دهنده ایجاد ارتباط منطقی میان صنعت و دانشگاه است.

صالحی اضافه کرد: برگزاری ۱۴ کارگاه آموزشی، حضور ۲۸ تشکل و انجمن علمی دانشجویی، حضور ۱۰ دستگاه و شرکت در نمایشگاه تستا از برنامه‌های این دوره از نمایشگاه هفته پژوهش به شمار می‌رود.

«تستا» بین‌المللی شد

معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: اولین دوره بین‌المللی تستا (نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی) با هدف استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در رفع نیاز‌های پژوهش و فناوری امسال برگزار می‌شود و طی آن هیات‌هایی از ۵ کشور در تستا حضور می‌یابند.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی شده کشور‌های ونزوئلا، ارمنستان، ازبکستان، عراق و افغانستان در تستا حضور یابند و نیاز‌های فناورانه خود را در حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها مطرح کنند.

صالحی افزود: دعوت از ۱۲ تیم از ۵ کشور به منظور ارائه نیازمندی‌های فناورانه، تناظریابی میان نیازمندی‌ها و فناوران کشور جهت تسهیل در به‌هم‌رسانی میان آن‌ها از دیگر برنامه‌های هفته پژوهش‌وفناوری محسوب می‌شود.

وی افزود: در صدد هستیم در قالب این نمایشگاه برنامه‌هایی داشته باشیم که بیشتر از ظرفیت قانون طرح جهش بهره ببریم.

منبع: ایرنا