Gerdab.IR | گرداب

نمایشگاه «تستا» برای اولین‌بار بین‌المللی شد

نمایشگاه «تستا» برای اولین‌بار بین‌المللی شد
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۴۰۱

رییس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با بیان اینکه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کشور در این حوزه است، گفت: امسال برای اولین‌بار نمایشگاه تستا بین‌المللی شده‌است و کشور‌های ونزوئلا، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان و عراق در این نمایشگاه شرکت دارند و نیاز‌های فناورانه خود را مطرح می‌کنند.

به گزارش گرداب، دکتر پیمان صالحی در آیین افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش، فناوری و فن‌بازار که امروز (شنبه ۱۹ آذرماه) در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، با اشاره به شعار هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۱ «پژوهش و فناری؛ پیشران تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین»، گفت: ما امسال برای چهارمین سال پیاپی دو نمایشگاه ایران ساخت و تستا را به صورت هم‌زمان برگزار می‌کنیم و این برگزاری همزمان پیام همگرایی و هم افزایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی ریاست جمهوری دارد.

وی با بیان اینکه نمایشگاه امسال، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های پژوهش و فناوری کشور است، تصریح کرد: ما از چند ماه گذشته پیگیری این موضوع را شروع کردیم و امروز در یک فضای ۷ هزار متر مربعی دستاورد‌های دانشگاه، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری ارائه خواهد شد.

رییس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری در مورد فرایند انتخاب فناوری‌های برتر، گفت: فناوری‌های برتر هر ساله از سامانه ایران تک هاب گرفته می‌شود، مورد داوری قرار می‌گیرد و در نمایشگاه ارائه می‌شود و در این نمایشگاه هزار و ۷۷۵ طرح ارائه می‌شود.

صالحی در مورد نمایشگاه تستا، توضیح داد: مسئولیت نمایشگاه تستا با دبیرخانه شورای عالی عتف است. در این نمایشگاه سازمان‌های مختلف نیاز‌های خود را در استان‌ها ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار نمایشگاه تستا امسال بین‌المللی شده است، گفت: کشور‌های ونزوئلا، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان و عراق در این نمایشگاه شرکت دارند و نیاز‌های فناورانه خود را مطرح می‌کنند.

صالحی در مورد شرکت انجمن‌های علمی در این نمایشگاه، گفت: برای اولین بار ۲۸ غرفه را به انجمن‌های علمی دانشجویی اختصاص دادیم که در یک رقابت کشوری انجمن‌ها انتخاب شدند.

وی افزود: همچنین در مراسم استانی هفته پژوهش و فناوری امسال بازدید دانشجویان را به همراه والدین از دانشگاه‌ها داشتیم که با دانشگاه‌ها آشنا شوند. فردا نیز مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد. همچنین مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها نیز امسال یک نشست یک روزه خواهند داشت.

معاون پژوهشی وزیر علوم خاطر نشان کرد: جشنواره تجلیل از اندیشمندان و پژوهشگران جوان چندسال است که به همت بنیاد علمی نیکوکاری جمیلی برگزار می‌شود. این جشنواره داوری ۶ ماهه دارد که تجلیل از برگزیدگان آن در هفته پژوهش و فناوری برگزار می‌شود. همچنین روز پنج‌شنبه نیز جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران برگزیده برگزار می‌شود و امسال فناوران برگزیده برای اولین بار در این جشنواره تقدیر خواهند شد.

وی افزود: امسال با توجه به اهمیت نگاه آینده‌نگرانه، نگاه ویژه‌ای به موضوعات متاورس، کوانتوم و هوش مصنوعی خواهیم داشت. همچنین غرفه ویژه برای علوم انسانی و علوم پایه در نظر گرفته شده است.