Gerdab.IR | گرداب

نابودی ۹۰ درصد پهپاد‌های اوکراین در عملیات جنگ الکترونیک ارتش روسیه

نابودی ۹۰ درصد پهپاد‌های اوکراین در عملیات جنگ الکترونیک ارتش روسیه
تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۴۰۱

رسانه آمریکایی نوشت که عملیات جنگال قدرتمند روسیه نود درصد پهپاد‌های ارتش اوکراین را از بین برده است.

به گزارش گرداب، یک رسانه آمریکایی روز یکشنبه نوشت که عملیات جنگال (جنگ الکترونیک) ارتش روسیه ۹۰ درصد پهپاد‌های ارتش اوکراین را از بین برده است.

وبگاه «فوربز» در این باره نوشت، اوکراینی‌ها روی جمع آوری اطلاعات پهپاد‌های خود حساب باز می‌کردند، اما جنگال روس‌ها مانع از ناوبری و ارتباط پهپاد‌ها با کاربران خود شد و اوکراینی‌ها را از این مجموعه و دقت آن در جمع آوری اطلاعات محروم کرد.

بر اساس این گزارش، تحلیلگران عملیات جنگال روس‌ها را پیش بینی می‌کردند. سازمان امنیت و همکاری در اروپا که بر تقویت نظامی روسیه قبل از تهاجم فوریه نظارت داشت به استقرار تعداد زیادی سامانه جنگال روسیه در شرق اوکراین اشاره کرده بود.

آن‌ها شامل سیگنال‌های «تورن» و «اس‌بی ۶۳۶» بودند، سامانه‌های اطلاعاتی که یگان‌های اوکراین را با ردیابی سیگنال‌های رادیویی‌شان مشخص کنند.

به نوشته فوربز، یگان جنگال روسیه آنقدر قدرتمند شده بود که سازمان امنیت و همکاری اروپا در تلاش برای نگه داشتن پهپاد‌های خود در هوا بود. این سازمان افزایش شدید پارازیت را در سال ۲۰۲۱ گزارش کرد. پهپاد‌های سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۶ درصد پرواز‌ها در فوریه همان سال، ۲۸ درصد در مارس و ۵۸ درصد در آوریل با تداخل سیگنال مواجه شدند.

این گزارش حاکیست، خلبانان جنگنده نیروی هوایی اوکراین اولین کسانی بودند که اثرات تشدید پارازیت روسیه را احساس کردند. هنگامی که یگان‌های جنگال روسیه شروع به استقرار نظام‌مند کردند، خلبانان اوکراینی دریافتند که اغلب ارتباطات هوا به زمین و هوا به هوا و تجهیزات ناوبری اختلال می‌شود و رادارشان از کار می‌افتد.

در مجموع می‌توان گفت که تنها حدود یک سوم ماموریت‌های پهپاد اوکراین موفق بوده است.

به گفته تحلیلگران، از هزاران هواپیمای بدون سرنشینی که اوکراینی‌ها در ماه فوریه در اختیار داشتند، ۹۰ درصد آن‌ها در تابستان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند یا سقوط کردند.

روسیه از ۵ اسفند گذشته (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.