Gerdab.IR | گرداب

ورود باربی دوربین‌دار به ایران + عکس

تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۸۹

شرکت "متل" محصول جدیدی به بازار جهانی وارد کرده که مجهز به دوربینی در گردن عروسک است و می‌تواند از این طریق از لحظات خصوصی خانواده‌ها تصویربرداری ‌کند.

گرداب- باربی جدیدی به نام "دختر ویدئویی" وارد بازار تهران و برخی شهرستان‌ها شده که یک گردنبند با قابلیت فیلم‌برداری به صورت دوربین مخفی دارد و از لحظات خصوصی خانواده تصویربرداری نموده و به پایگاه‌های اینترنتی می‌فرستد.

محصول جدید عروسک باربی (Video Girl) که وارد بازار جهانی شده، مجهز به دوربینی در گردن عروسک است و از این طریق از لحظات خصوصی خانواده‌ها تصویربرداری می‌کند و ممکن است تصاویر نامناسبی را به پایگاه‌هایی اینترنتی مختلف مانند یوتیوب بفرستد.

نحوه انتقال تصاویر خصوصی فیلمبرداری شده از طریق باربی به اینترنت، به این صورت است که دارنده این عروسک برای دانلود جدیدترین موسیقی و مدل‌های رقصیدن عروسکش‌، ناگزیر به اتصال عروسک به اینترنت است. عملیات انتقال اطلاعات به صورت برنامه ریزی شده از قبل، در نرم افزار آن قرارداده شده و هنگام اتصال به اینترنت به صورت خودکار تصاویر فیلمبرداری شده بر روی سرور سایت کپی می‌شود.

ورود باربی دوربین دار  از دو جنبه واجد احتیاط و اعلام هشدار به خانواده‌ها است. اول نقض حریم خصوصی خانواده‌ها و دوم آن که این دوربین مخفی ابزرای برای جاسوسی سرویس‌های اطلاعاتی نیز محسوب می‌شود.

عروسک باربی دوربین دار به بازار ایران نیز وارد شده و در فروشگاه‌های تهران عرضه می‌شود. این عروسک در برخی شهرستان‌ها نیز توزیع شده است.

این موضوع هشدارهای روانشناسان آمریکایی را نیز برانگیخته و در این زمینه خواستار تحریم این محصول شده اند.

چندی پیش یک روان‌شناس آمریکایی، به خاطر دوربینی که در عروسک‌های باربی جدید تعبیه شده، خواستار تحریم آن  از سوی والدین شد."دانیلا میلتیک" (Daniella Miletic) از والدین کودکان آمریکایی خواست عروسک باربی جدید را تحریم کنند. نکته مهم در استفاده از این وسایل، نقض حریم خصوصی شهروندان جامعه نیست، بلکه استفاده جاسوسی که از این وسایل می‌شود در خور اهمیت بیشتری است.

دانیلا میلتیک در مقاله خود نوشت: عروسک‌های باربی جدید، که دوربینی درون آن‌ها کار گذاشته شده است، نگرانی‌ای در مورد مسئله حریم خصوصی مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است. این عروسک‌های وینیل متعلق به شرکت "متل" (MATTEL) سال‌هاست که در دست مصرف‌کنندگان هستند؛ ولی فناوری‌های روز به آنها افزوده شده است. مدل جدید این عروسک‌ها که دوربینی در آنها کار گذاشته شده، باعث نگرانی وکلای حریم خصوصی و همچنین برخی روان‌شناسان شده است.

میلتیک ادامه داد: این باربی جدید که "دختر ویدئویی" (Video Girl) نام دارد، به خاطر این مسئله که به کودکان این امکان را می‌دهد با استفاده از دوربینی که در گردنبند آن تعبیه شده، از خودشان و دیگران فیلم بگیرند، مورد انتقاد قرار گرفته است. این عروسک که قیمت آن حدود 110 دلار است، یک صفحه نمایش ال.سی.دی کوچک در پشت خود دارد و که می‌توان آن را به رایانه انتقال داد.
به گفته این نویسنده، "سالی مک‌کورمک" (Sally-Anne McCormack) روان‌شناس بالینی بر این باور است که فیلم‌های گرفته شده ممکن است از طریق این عروسک ناآگاهانه و برای مقاصد سوء در اینترنت مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: «"مایکل پیرس" (Michael Pearce) از موسسه "لیبرتی ویکتوریا" (Liberty Victoria) بر این باور است که تلاش برای متوقف کردن تولید دستگاه‌های فیلم‌برداری کوچک مانند این عروسک بی‌فایده است و استرالیا باید قوانین مناسب‌تری را در مورد حفظ حریم خصوصی مردم در مقابل استفاده ناصحیح از فناوری‌های جدید وضع کند.»

وی همچنین در ادامه نوشت: "کریستوفر زین" (Christopher Zinn) از اعضای گروه طرفدار مصرف‌کننده "چویس" (Choice) می‌گوید که این دستگاه تنها یکی از صدها دستگاه دیگری است که دوربین مخفی در آنها کار گذاشته شده است. وی در این باره گفت: «نمی‌توان مانع ابتکار شد. گسترش دستگاه‌های تلفن همراه و قلم‌های دارای دوربین مخفی... از این دستگاه‌ها بسیار در دسترس مردم است. من نمی‌توانم بفهمم که چرا این عروسک جدید تعادل را بر هم می‌زند و یک وسیله سرگرمی را به یک وسیله انحرافی تبدیل می‌کند.»

دانستنش خالی از لطف نیست که امروزه از دوربین تلفن همراه، دوربین لپ تاپ‌، میکروفن لپ تاپ و finger print، گرفته تا مکالمات تلفنی، ایمیلها و voice chat و video chat، به ابزاری برای جاسوسی تبدیل شده‌اند و از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) کنترل می‌شوند. این موضوع صرفا به افراد سیاستمدار و یا افراد خاص جامعه آمریکا اختصاص ندارد، بلکه برای افراد همه جوامع در سراسر دنیا در نظر گرفته شده و رفتار و مکالمات همه انسانها را در همه جا پوشش می‌دهد. رسالت سازمانی و ماموریت NSA کنترل روابط و اطلاعات افراد در سراسر دنیاست.

عروسک باربی نیز نقش غیر قابل انکاری در گسترش سبک زندگی آمریکایی به ویژه در میان دختران دارد.

منبع: مشرق