Gerdab.IR | گرداب

آمادگی ایران برای همکاری‌های فناورانه با تاجیکستان

آمادگی ایران برای همکاری‌های فناورانه با تاجیکستان
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۱

معاون علمی و فناوری گفت: آمادگی داریم با تاجیکستان در حوزه‌های معدن، سلامت و بهداشت، دارو، غذا، گیاهان دارویی، هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال و ... همکاری کنیم.

به گزارش گرداب، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نشستی که با نمایندگان آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان داشت، خطاب به این میهمانان گفت: خوشحالیم که در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در خدمت شما هستیم.

وی افزود: ما اشتراکات وسیعی با کشور تاجیکستان داریم که مهمترین آن زبان است و می‌توان به خوبی از این ظرفیت استفاده کرد. زیرا می‌تواند زحمت بسیاری از ارتباطات را کمتر کند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: شرایط همسایگی ایران و تاجیکستان نیز می‌تواند فرصت همکاری دو کشور را به خوبی رقم بزند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان سیاست جمهوری با بیان اینکه در خراسان جنوبی، شمالی و رضوی که نزدیک‌ترین مرز با تاجیکستان هستند، مراکز قوی در حوزه‌های صنعتی، پزشکی و علوم انسانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعا می‌توانیم به واسطه این استان‌ها با تاجیکستان ارتباطات وسیعی داشته باشیم و از این ظرفیت‌ها بهره ببریم.

به گفته وی، همچنین ما می‌توانیم با کشور تاجیکستان در زمینه فرهنگ و ادبیات همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: از طرفی یکسری مسائل مشترک در موضوعات اقتصادی و اجتماعی با کشور تاجیکستان داریم و علاقه‌مند هستیم در این زمینه‌ها پروژه‌هایی را پیش ببریم.

وی ادامه داد: البته همکاری‌های مشترک ایران و تاجیکستان می‌تواند در قالب‌های مختلفی توسعه پیدا کند و ما از پیشنهادات طرف تاجیک استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایران با روسیه و چین در قالب باشگاهی همکاری و فعالیت می‌کند، گفت: این همکاری می‌تواند در قالب کمیسیون‌های علم و فناوری به صورت چهار جانبه با حضور تاجیکستان نیز باشد؛ این همکاری امکان توسعه و هم افزایی دارد.

وی با تاکید بر اینکه البته حوزه‌های علمی نیز می‌تواند زمینه همکاری مشترک ایران و تاجیکستان باشد، گفت: طی سال‌های اخیر تصمیم جمهوری اسلامی ایران تقویت علم و تاثیرگذاری پررنگ در برخی زمینه هاست.

دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: یکی از این زمینه‌ها علوم پایه (فیزیک، شیمی، ریاضی، علوم انسانی) است؛ برای تقویت این بخش بنا داریم به ۱۰۰ دانشمند برجسته طی سال‌های آتی در حوزه علوم پایه اعتباراتی را اختصاص دهیم و از آن‌ها حمایت کنیم.

وی با اشاره به همکاری با تاجیکستان در حوزه علوم پایه گفت: این برنامه می‌تواند با همکاری طرف تاجیک باشد و حمایت از دانشمندان حوزه علوم پایه را به صورت مشترک اجرا کنیم به طوری که هزینه‌ها مشترک باشد و پروژه‌های علمی نیز به صورت اشتراکی پیش رود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: این همکاری مشترک می‌تواند حتی به استفاده از آزمایشگاه‌های دو کشور به صورت مشترک منجر شود تا خروجی خوبی به دست آوریم.

وی با اشاره به سایر زمینه‌های همکاری با تاجیکستان گفت: ما آماده همکاری مشترک در زمینه‌های معادن، سلامت و بهداشت، دارو، غذا، گیاهان دارویی و پالایشگاه‌های مرتبط با تاجیکستان هستیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان سیاست جمهوری گفت: ما برنامه داریم پالایشگاه گیاهان دارویی را صد میلیون دلار مورد حمایت قرار دهیم که این پروژه می‌تواند به صورت مشترک با تاجیکستان باشد، زیرا گیاهان دارویی؛ این ذخایر ارزشمند در کشور ما وجود دارد و باید در راستای بهره مندی از این ظرفیت هزینه کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد و باور داریم در زمینه‌های استراتژیک می‌توانیم همکاری‌های بین المللی داشته باشیم تا هم محصولات مشترک با برند ایرانی و هم برند تاجیکی وارد عرصه بین المللی کنیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان سیاست جمهوری ادامه داد: همچنین این همکاری‌های مشترک می‌تواند در زمینه‌های سلامت، هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال و حوزه‌های دفاعی باشد.