Gerdab.IR | گرداب

ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دانشگاه‌های آمریکایی

ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دانشگاه‌های آمریکایی
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

دانشگاه اوبرون، اوکلاهما، تگزاس A&M و چند موسسه آموزش عالی دیگر تیک تاک را ممنوع کرده اند.

به گزارش گرداب به نقل از پرس اسوسیشن، به نظر می‌رسد پس از سازمان‌های دولتی، اکنون نوبت دانشگاه‌های آمریکایی است تا تیک تاک را ممنوع کنند.

این اپ چینی مخصوص اشتراک گذاری ویدئو‌های کوتاه هم اکنون به دلیل نگرانی‌های حریم خصوصی داده‌ها در دستگاه‌های دولتی و فدرال ۳۱ ایالت ممنوع شده است. اکنون این محدودیت به دانشگاه‌ها نیز گسترش یافته است. طی هفته‌های اخیر دانشگاه اوبرون، اوکلاهما، تگزاس A&M و چند موسسه آموزش عالی دیگر دسترسی به این پلتفرم با شبکه‌های وای فای خود را ممنوع کرده اند.

دلیل چنین ممنوعیت‌هایی سیاست‌های دانشگاهی است که مجوز مسدود شدن ترافیک شبکه‌های وای فای برای برخی وب سایت‌ها در پردیس دانشگاه‌ها را می‌دهد. این اقدام به طور معمول برای جلوگیری از گسترش محتوای مخرب و هرزنگاری انجام می‌شود. اما چنین سیاست‌هایی ممکن است شامل اپ‌های خاصی شود مثلا قبلا شبکه اجتماعی Yik Yak در پردیس دانشگاه‌ها منع شده بود.

این در حالی است که دانشجویانی که تحت تاثیر این ممنوعیت‌ها قرار گرفته اند از هم اکنون در تیک تاک شکایات خود را اعلام کرده اند.

برخی حامیان آزادی اینترنت چنین سیاست‌هایی را زیر سوال برده و آن‌ها را نوعی سانسور می‌دانند.

برخی دیگر نیز معتقدند چنین ممنوعیت‌هایی در بازه‌ای که فناوری‌های چینی هدف قرار گرفته اند فقط منافع سیاسی را تامین می‌کنند.