Gerdab.IR | گرداب

آغاز تدوین نظام حکمرانی داده کشور

آغاز تدوین نظام حکمرانی داده کشور
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

تدوین نظام حکمرانی داده کشور با حضور معاون وزیر ارتباطات و دستگاه‌های همکار آغاز شد.

به گزارش گرداب، صبح امروز نشستی با حضور معاون وزیر ارتباطات، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی، نمایندگان دستگاه‌ها و برخی خبرگان با هدف طراحی و تدوین نظام حکمرانی داده کشور برگزار شد.

در این نشست که در واقع نخستین جلسه کارگروه طراحی نظام حکمرانی داده به شمار می‌رفت، محمد خوانساری- رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران- با مروری بر مقدمات طرح بیان کرد: سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی در افق ۱۴۱۰ مصوب مرداد سال جاری در شورای عالی فضای مجازی به توصیف ارزش‌ها، چشم‌اندازها، اهداف و اقدامات کلان می‌پردازد. این سند بر مبنای سایر اسناد راهبردی موجود در کشور، چشم انداز سایر کشورها در این حوزه، تحلیل وضع موجود و مطلوب و تحلیل اسناد بالادستی با همکاری دستگاه‌های مربوطه و نیز دانشگاه‌ها تهیه شده است و به عبارت دیگر، سندی است که چهارچوب حرکتی فضای مجازی کشور و اقدامات دستگاه‌ها را به طور کامل روشن می‌کند.

وی با تاکید بر این که دو اقدام از مجموع اقدامات و طرح‌های کلان شناسایی شده در این سند به سازمان فناوری اطلاعات ایران محول شده است، در بیان جزییات بیشتر توضیح داد: به طور کلی ۳۹ اقدام کلان در این سند شناسایی شده است و در هر اقدام کلان، دستگاه متولی، دستگاه همکار و مرجع تصویب مشخص شده است. دو اقدام از مجموع اقدامات ذکر شده در این سند شامل طراحی دولت هوشمند و طراحی نظام حکمرانی داده است که به سازمان فناوری اطلاعات ایران از طریق وزارت ارتباطات واگذار شده است.

به گفته خوانساری، نظام حکمرانی داده شامل موضوعاتی مانند انبارش، پردازش، تبادل، به اشتراک گذاری، تنظیم‌گری، بهره‌برداری، امنیت، مالکیت، حریم خصوصی، طبقه بندی داده‌ها و کلان داده‌ها است که طی آن سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان متولی و ۹ دستگاه دیگر به عنوان همکار در نظر گرفته شده‌اند که البته با توجه به شناختی که از حوزه وجود دارد از برخی دستگاه‌های دیگر با هدف شناخت مشکلات و مسائل این حوزه نیز دعوت به همکاری شده است.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه این نشست حامد منکرسی- معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی- با اشاره به این که یکی از اسنادی که می‌تواند در پیشرفت فضای مجازی کشور بسیار موثر باشد نظام حکمرانی داده است، تصریح کرد: تشکیل این کارگروه، نخستین گام برای طراحی نظام حکمرانی داده است و پس از این در دو مرحله با همکاری مرکز ملی فضای مجازی تصویب سند میسر خواهد شد. مرحله اول، چارچوب کلی و شاکله اصلی سند است که در این کارگروه تدوین و تصویب می‌شود و در گام بعدی به شورای عالی فضای مجازی برای اخذ تایید نهایی ارایه می‌شود.

وی در ادامه افزود: حکمرانی داده از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما در کشور ما از دو بعد مورد توجه قرار می‌گیرد. یک بعد حکمرانی بر داده است و بعد دیگر حکمرانی مبتنی بر داده است که هر دو باید در سند مورد توجه قرار بگیرند. تحکیم و تقویت حکمرانی فضای مجازی، قاعده مندسازی دسترسی به داده‌ها، بهینه سازی و افزایش کارآمدی نظام تصمیم‌گیری کشور، ارتقای سطح هوشمندی در تصمیم ‌گیری نظام‌های ملی کشور و مواردی از این قبیل، اهدافی هستند که در سند راهبردی کشور در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته‌اند و ریشه آنها در نظام حکمرانی داده کشور گنجانده شده است.

منکرسی در خاتمه با توجه به میزان اهمیت نظام حکمرانی داده در میان ۳۹ اقدام کلان، خواستار مشارکت فعالانه اعضای این کارگروه شد.